Društvo

Ministarski sastanak u Beogradu: Zajednički protiv poplava

ministarskibg
M
inistri zemalja sliva rijeke Save saglasili su se danas u Beogradu da je neophodno da države zajedničkim naporima pronađu kvalitetno rješenje za odbranu od vodenih bujica, naročito nakon nedavnih katastrofalnih poplava u regionu.

Ministarski sastanak u Beogradu: Zajednički protiv poplava
Portal AnalitikaIzvor

Ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Petar Ivanović, koji je učestvovao na ovom regionalnom ministarskom sastanku o zaštiti od poplava u slivu rijeke Save, istakao je tom prilikom da će Crna Gora dati svoj puni doprinos zajedničkim aktivnostima u okviru Međunarodne komisije za sliv rijeke Save, saopšteno je Portalu Analitika iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Vjerujem da radeći zajedno možemo da postignemo više i Crna Gora će dati svoj doprinos. Podržavamo rad Savske komisije, a naročito na izradi i usavršavanju sistema ranog obavještavanja i jačanju sistema zaštite. Nadam se da ćemo svi zajedno iskoristiti mogućnosti i prilike za zajedničku saradnju i da ćemo izbjeći zamke administracije", rekao je Ivanović.

Ivanović i drugi predstavnici država koje pripadaju ovom slivu (Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Srbije) razmatrali su najbolje mogućnosti zajedničkog djelovanja kako bi se spriječile ili ograničile opasnosti od poplava, a samim tim smanjile štetne posljedice.

"Zvaničnici su dogovorili da se na nivou država članica intenziviraju aktivnosti na ratifikaciji i primjeni ranije dogovorenih dokumenata u okviru Savske komisije, posebno da se omogući što skorije stupanje na snagu Protokola o zaštiti od polava u slivu rijeke Save, potpisanog 01. juna 2010. godine. Dogovoreno je i pružanje stručne podrške nadležnih institucija u zemljama članicama, prije svega uprava za vode, hidrometeoroloških zavoda i drugih", navodi se u saopštenju Ministarstva poljoprivrede.

Pored toga, dogovoreno je pružanje stručne podrške nadležnih institucija u zemljama članicama, prije svega uprava za vode, hidrametereoloških zavoda...

"Na kraju, ministri su se usaglasili i da se odrede nacionalni koordinatori, kako bi zajednička saradanja, posebno u dijelu realizacije zajedničkih projekata, bila što efikasnija, te da se osiguraju dovoljni ljudski i materijalni resursi", navodi se u sapštenju.

Otvarajući sastanak, ministarka poljoprivrede Srbije Snežana Bogosavljević Bošković naglasila je značaj regonalne saradnje, posebno u svijetlu nedavnih poplava koje su pogodile region.

"Dobra regionalna saradnja je došla do izražaja tokom vanredno velikih poplava koje su posebno pogodile ovaj sliv. Protokol o zaštiti od poplava uz okvirni sporazum o slivu rijeke Save, je u procesu pred Vladom Srbije, a njegov značaj se ogleda u unapređenju zaštite od štetnog dejstva voda na regonalnom i nacionalnom planu, čime se stvara osnov za upravljanje rizikom od poplava", kazala je Bogosavljević Bošković.

Govoreći na skupu u Beogradu, ministar Ivanović je ocijenio da je za Crnu Goru učešće u radu Komisije višestruko značajno.

"Za Crnu Goru to je prilika da učestvujemo u izradi i implementaciji planova u skladu sa direktivama EU, kao i planova prilagđavanja klimatskim promjenama i razvoju sistema za razmjenu informacija. Savska komisija doprinosi novom i nepoznatom, ali zajednčkom, baziranom na znajnu i istraživanju. Razvoj znanja i razmjena informacija dovode do napuštanja tradicionalnih koncepata i gubitka kontrole sa jednog mjesta. Vjerujem da smo svi dorasli tom izazovu", poručio je Ivanović.

Na marginama ministarskog sastanka razgovaralo se i o planskoj osnovi za upravljanje slivom rijeke Save, koja je u potunosti usaglašena sa direktivma Evropske unije.

Njeno potpisivanje, prema riječima ministra Ivanovića, dogovoreno je za naredni ministarski sastanak koji će se održati u Zagrebu u decembru ove godine. Riječ je o dokumentu koji je veoma bitan i za Crnu Goru, jer naše rijeke Piva, Tara, Ćehotinja i Lim pripadaju slivu rijeke Drine, odnosno slivu rijeke Save.

 

Portal Analitika