Politika

PAJOVIĆ: Nereformisanje bezbjednosnih službi opterećuje proces NATO integracija

1706DarkoPajovic
P
oslanici su danas završili raspravu o Predlogu zakona o potvrđivanju Dodatnog dopunskog protokola Sporazuma između država ugovornica Sjevernoatlantskog ugovora i ostalih učesnica partnerstva za mir, kojim se definiše status stranih jedinica, odnosno pripadnika vojske, dok se nalaze na teritoriji druge države.
PAJOVIĆ: Nereformisanje bezbjednosnih službi opterećuje proces NATO integracija
Portal AnalitikaIzvor


Tim dokumentom, o kome će se poslanici naknadno izjasniti, stvaraju se preduslovi za aktivnosti kao što su održavanje vojnih vježbi i obuka NATO članica i osniovanje vojnih štabova NATO-a, javlja Mina.



Sporazum će biti primjenjivan na savezničke štabove i civilno osoblje takvog štaba, što u praksi znači da će svaki vrhovni štab biti pravno lice, imaće ovlašćenja za sklapanje ugovora i nabavku i raskodovanje imovine. Država primalac može primjenu tog prava odrediti posebnim sporazumima između nje i vrhovnog štaba.



Ministarka odbrane

Milica Pejanović Đurišić

kazala je da se tim dokumentom obezbjeđuje zaštita pripadnika Crne Gore u njhovim brojnim aktivnostima.



»Pristupanjem Dodatnom dopunskom protokolu Cra Gora dodatno jača veze i unaprjeđuje saradnju sa NATO-om i članicama partnerstva za mir, usvaja najbolje standarde u oblasti odbrane i povećava interoperabilnost vojske Crne Gore sa NATO i partnerima«, rekla je ona.



Pejanović Đurišić je odbacila mogućnost da pristupanje sporazumima sa NATO savezom može uticati na suverenitet neke države, pa i Crne Gore.



Ona je kazala, da, kada je u pitanju NATO, kao političko-vojni savez, on ni na koji način suverenitet bilo koje države, u različitim stepenima evroatlantskih integraija ne može dovestiu pitanje.



»Uputiću vas na sajt NATO-a gdje kad otvorite link za SOFA sporazum dobijete odrednicu koja kaže da je taj sporazum ustanovljen godinu nakon ustanovljenja mehanizma partnerstva za mir, sa ciljem bolje saradnje izvođenjem vježbi između nATO-a i partera, pri čemu se ni jednim stavom ne dira u suverenitet država«, dodala je Pejanović Đurišić.



Ona nije saglasna sa dovođenjem u pitanje opredijeljenosti Crne Gore o pristupanju Alijansi, podsjećajući da je to spoljnopolitički prioritet koji je definisan i u preambuli Ustava.



Predstavnici opozicionih stranaka, koje se protive članstvu Crne Gore u NATO, smatraju da bi predlog zakona predstavljao još jedan pokušaj vlasti da se približi članstvu u Alijansu, ali bez ispunjavanja ključnih standarda kao što su vladavina prava i reforma bezbjednosnih službi.



Predsjednik Demokratskog fronta

Miodarg Lekić

kazao je da se ambijent rasprave obavlja nedemokraski, i da se novac troši na razne propagande.



On je kazao da se kriza, kao što je ukrajinska, koristi da se smanje kriterijumi međunarodne zajednice i NATO-a da kriminal i korupcija nisu kriterijumi koji su prepreka,« a znamo da jesu«.



Lider Pokreta za promjene

Nebojša Medojević

smatra da Crna Gora neće dobiti poziv za članstvo na Samitu u Velsu i da bi zbog toga premijer Milo Đukanović i Pejanović Đurišić treba da podnesu ostavke.



On je pozvao predsjednika Skupštine Ranka Krivokapića da, kako je rekao, ispoštuje obećanje, i kad Crna Gora ne dobije poziv za članstvo napusti koaliciju sa DPS-a.



Iz SNP-a su ponovili da se o NATO-u treba određivati na referendumu .



»Jedina partija koja to ima u partijskom programu zapisano je SNP, koja traži da se o tom pitanju odlučuje referendumom, i tražimo da se to što prije stavi na dnevni red, da o tome razgovaramo«, kazao je

Aleksandar Damjanović

.



Predsjednik Pozitivne Crne Gore,

Darko Pajović

, kazao je da nereformisanje bezbjednosnih službi ostaje veliko opterećenje za proces NATO integracija, ali i cjelokupnog crnogorskog društva.



„Suština je nemanje političke volje i želja da se bezbjednosne službe, umjesto stavljanja u službu rješavanja pitanja korupcije i organizovanog kriminala, radije bave političkim temama ili političkim neistomišljenicima“, smatra Pajović



On je kazao da bi volio da Pejanović Đurišić, kao član Vlade, bude „lobista reformisanja bezbjednosnih službi koje su prepreka ka NATO integracijama“.



„Kada se pitamo zbog čega imamo ogroman procenat ljudi koji nijesu za NATO integracije, volio bih da sagledate da je srž tog problema u Vladi. Ključ je u njenim rukama, mehanizam je poznat, potrebna je samo politička volja, koje sada nema“, dodao je Pajović.



Pejanović Đurišić je kazala da se ne slaže se sa ocjenom da u Vladi nema političke volje za sprovođenje reformi neophodnih za NATO integracije.



„Vlada pokazuje jasnu političku volju da se uradi sve što je neophodno i da se na pravi način pokaže da zaista reforme jesu suština ovog procesa, i da se one odvijaju tempom koji je prepoznatljiv“, poručila je

Pejanović Đurišić

.



Ona je kazala da nije saglasna ni sa, kako je navela, ekslkluzivnim informacijama da Crna Gora neće dobiti poziv za članstvo u NATO.



„Ne slažem se sa takvom konstatacijom i očekujem da u danima koji dolaze, u susret samitu u Velsu, takve konstatacije budu efektno demantovane.

Portal Analitika