Izmjene i dopune uradila je radna grupa sastavljena od predstavnika vlasti i opozicije, nevladinih organizavija i DRI.
Aleksandar Damjanović iz Socijalističke narodne partije (SNP) kazao je da su izmjene predložene kako bi DRI odgovorila obavezama koje od nje očekuju i građani i EU.
Prema njegovim riječima, jedna od najvažnijih stavki predloženih izmjena je pokušaj obezbjeđivanja finansijske nezavisnosti DRI.
Senat DRI će, prema predloženim izmjenama, sam predložiti iznos budžeta DRI Odboru za ekonomiju, finansije i budžet. Odbor će predlog uputiti Ministarstvu finansija koje, ako ne prihvati, mora Odboru da dostavi obrazloženje zašto to nije urađeno.
Poslanik Pozitivne Crne Gore, Mladen Bojanić, saopštio je da je jedna od važnih stavki izmjena i dopuna i ona kojom je precizirano da je predmet revizije preduzeće čiji je većinski vlasnik država.
„Ovo ne znači da DRI ne može ući u kontrolu preduzeća gdje nije većinski vlasnik, tu se može iskoristiti Zakon o privrednim društvima“, kazao je Bojanić.
DRI je, kako je ocijenio, jako bitan dio vlasti, jer je, prema nekim teoretičarima, četvrta grana vlasti.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Zoran Jelić, podsjetio je da je Zakon o DRI usvojen prije deset godina i njime je formirano to tijelo kao samostalan i nezavisan organ.
On je dodao da neće biti potrebna budžetska srdstva za implementaciju predloženih izmjena i dopuna.
Srđan Milić iz SNP-a naveo je da je ovo je peta ili šesta izmjena od kada je Zakon usvojen 2004.
„Vjerujem da smo svaki put napravili korak naprijed, možda ne dovoljan. Smatrao sam da smo sada mogli da napravimo korak dalje, da ne dođemo u situaciju da neke stvari moramo popravljati amandmanima“, rekao je Milić koji je predložio nekoliko amandamana na predložene izmjene i dopune. (Mina BUSINESS)