Prihodi od koncesija su u prošloj godini iznosili 13,2 miliona eura, što je oko četiri odsto više u odnosu na 2012. kada su iznosili 12,7 odsto.
Prihodi od koncesija su u prošloj godini skoro upola manji u odnosu na 2011. godinu kada su iznosili 25,7 miliona eura.
Poslanik Demokratskog fronta (DF) Vladislav Bojović ocijenio je da u oblasti koncesija država ima višemilionske gubitke, ali da niko ništa ne preduzima.
„U prošloj godini imamo i smanjenje broja raksinutih koncesionih ugovora, svega pet. Koncesije se izdaju bez bilo kakvih garancija, praktično na riječ“, tvrdi Bojović.
On je dodao i da ne postoji registar koncesija i da se ne zna ko sve dobija koncesije i zašto.
„Imamo pojavu da se jednom istom krugu privilegovanih koncesionara daju koncesije. Ima diskriminacije u ovoj oblasti. Koncesije se, posebno na sjeveru države, skoro u potputnosti dodjeljuju po partijskoj pripadnosti“, rekao je Bojović.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Zoran Jelić iznio je neke od najvažnijih primjedbi koje je dala Državna revizorska institucija (DRI) na prošlogodišnji izvještaj o radu Komisije.
On je rekao da posebno brine što mnogi koncesioni ugovori nijesu obezbijeđeni garancijom.
Poslanik Socijalističke narodne partije (SNP) Aleksandar Damjanović rekao je da u toj oblasti gubi desetine i desetine miliona eura.
„Nema inpekcijskog nadzora u ovoj oblasi, niti političke volje i odgovornosti“, kazao je Damjanović.
On smatra da ne može biti pomaka ako se ne promijeni zakon, ali da se mora mijenjati i ponašanje.
Poslanik Pozitivne Crne Gore Mladen Bojanić rekao je da za stanje u oblasti koncesija nije glavni krivac zakon ili nadležnosti Komisije, već da ostali državni organi ne rade svoj posao.
„Sam podatak da Crna Gora ubira 13 miliona od koncesija je dovoljno aralmantan“, tvrdi Bojanić.
On je saopštio da pojedina preduzeća, kao što je Bjelasica Rada i Solana „Bajo Sekulić“ i nakon raskida ugovora i dalje eksploatišu prirodna bogatstva.
Poslanik SNP-a Srđan Milić pitao je da li postoji ijedna insitucija u Crnoj Gori koja je iskontrolisala koliko se u prošloj godini eksploatisalo pijeska, kamena i drveta.
Stahinju Bulajića iz DF-a interesovalo je koliko je od ukupnih prihoda od koncesija pripalo opštinama, odnosno koliko im se duguje po tom osnovu s obzirom da pojedini koncesionari ne ispunjavaju svoje obaveze.
Rasprava o prošlogodišnjem izvještaju o radu Komisije za koncesije biće nastavljena sjutra, nakon čega će poslanici raspravljati o izvještaju o radu Centralne banke (CBCG) za prošlu godinu. (Mina BUSINESS)