Abiznis

Vlada usvojila Prijedlog zakona o kooperativama

1906ivanovic
V
lada Crne Gore usvojila je na današnjoj sjednici Prijedlog zakona o kooperativama.

Vlada usvojila Prijedlog zakona o kooperativama
Portal AnalitikaIzvor

-Zakon o kooperativama nastao je kao sastavni dio reforme zakonodavstva u oblasti agrara, sa ciljem daljeg unaprjeđenja razvoja crnogorske poljoprivrede, a posebno proizvodnje hrane. Prilikom izrade zakona, vodili smo se namjerom da poboljšamo uslove za jačanje procesa udruživanja poljoprivrednih proizvođača i podsticanja poljoprivredne proizvodnje. Smatramo da Zakon daje dobar normativni osnov za ekonomsku podršku razvoju ruralnih područja-kazao je ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Petar Ivanović.

On je istakao da Zakon kreira prostor za udruživanje porodičnih gazdinstava i malih proizvođača, organizovanije istupanje na tržištu, bolju zaštitu zajedničkih interesa, povećanja obima proizvodnje i zarada poljoprivrednih proizvođača.

Evropsko zakonodavstvo nije na poseban način definisalo kooperative. Različite zemlje imaju različita zakonska akta saopštio je Ivanović i dodao da za sprovođenje ovog zakona nisu potrebna dodatna sredstva u budžetu Crne Gore.

Kooperativa je pravno lice koje predstavlja dobrovoljan oblik udruživanja i organizovanja fizičkih i pravnih lica u cilju ostvarivanja ekonomskih i drugih interesa.

Kooperative se mogu osnivati kao:

-agro-kooperative (ratarska, povrtarska, voćarska, vinogradarska, stočarska, i slično);

-kooperative za doradu i preradu poljoprivredno-prehrambenih proizvoda (mljekarska, sirarska, vinarska, mlinarska, uljarska i slično);

-pčelarske kooperative;

-ribarske kooperative;

-kooperative za organizovanje i razvoj seoskog turizma i domaće radinosti;

-kooperative za sakupljanje, doradu i preradu ljekovitog bilja i šumskih plodova;

-drvoprerađivačke kooperative; i

-druge kooperative u oblasti poljoprivrede.

-Ovaj zakon se ne primjenjuje na druge vrste kooperativa ili zadruga kao što su: stambene, potrošačke, studentske, omladinske, zdravstvene i dr-kazao je ministar Ivanović.

Vlada je regulisala sedam osnovnih principa u okviru kojih se osniva i posluje kooperativa:

1) dobrovoljno i otvoreno članstvo  prema kojem su kooperative dobrovoljne organizacije, otvorene za sva zainteresovana lica, koja mogu da koriste njene usluge i koja su spremna da prihvate odgovornost članstva, bez obzira na polne, socijalne, rasne, političke, vjerske i druge razlike;

2) demokratska kontrola koja se ostvaruje kroz jasna, demokratska pravila organizovanja, poslovanja i kontrole rada kooperative od strane njenih članova i mogućnosti da svi članovi aktivno učestvuju u procesu donošenja odluka;

3) ekonomsko učešće kooperanata prema kojem kooperanti ravnopravno doprinose kapitalu kooperative i njime upravljaju;

4) autonomija i nezavisnost kooperative kojim se obezbjeđuje samostalnost kooperative;

5) obrazovanje, obuka i informisanje kooperanata prema kojem je obaveza kooperative da na isti način ponudi obrazovanje i obuku;

6) saradnja sa drugim kooperativama kojim se obezbjeđuje nesmetana saradnja sa drugim kooperativama, povezivanje i udruživanje u regionalne, nacionalne i međunarodne organizacije;

7) čuvanje poljoprivrednih resursa prema kojem se ostvaruje jačanje svijesti o poljoprivrednim resursima i metodama koji će doprinijeti održivom razvoju.

Kooperativa uživa posebnu zaštitu države i jedinica lokalne samouprave u obavljanju njene pretežne djelatnosti. Posebna zaštita ogleda se u mjerama agrarne i ekonomske politike, poreske politike, davanja olakšica i osnivanja posebnih fondova za razvoj kooperativa od strane jedinica loklane samouprave i/ili države. Najmanji broj osnivača kooperative je sedam, a minimalni novčani ulog za osnivanje kooperative je 500 eura-naglasio je Ivanović.

Vlada je na današnjoj sjednici takođe usvojila i Prvi izvještaj o zdravstvenom stanju šuma.

Izvještaj je prema riječima Ivanovića urađen na osnovu podataka koje je dostavila Uprava za šume, kao i podataka iz tzv. ICP programa - Međunarodni kooperacioni program za praćenje stanja šuma Evrope.

-Generalno, crnogorske šume, u najvećoj mjeri su vitalne i relativno-dobrog zdravlja. Ali, primjetna je njihova ranjivost. Tokom prethodne četiri godine svjedoci smo niza različitih klimatskih ekstrema i abiotičkih pojava koji se manifestuju na fiziološku snagu šuma-kazao je ministar poljoprivrede.

-U prethodnoj godini, štetočine i bolesti su se javljale u manjem obimu i uglavnom dovele do propadanja pojedinačnih stabala ili manjih grupa stabala. Međutim, učestalija pojava gradogenih vrsta insekata (gubar i potkornjaci) u značajnoj mjeri, već u ovoj godini, može dovesti do njihovog prenamnoženja, ozbiljnijih šteta u šumama i slabljenja fiziolške kondicije i vitalnosti stabala-istakao je Ivanović.

Predlog mjera za poboljšanje segmenta zaštite šuma prema riječima Ivanovića sastoji se u sledećem:

-jači monitoring, angažovanje stručnih ekipa i intenzivnija saradnja sa MORT, Agencijom za zaštitu životne sredine;

- jače mjera odgovornosti na fizičkoj zaštiti šuma od bespravnih sječa i drugih nelagalnih aktivnosti u šumarstvu;

-preduzimanje hitnih mjera na sanaciji šuma, prvenstveno od posledica požara iz 2012;

-intenzivnije aktivnosti na poboljšanju sistema zaštite šuma od požara i iniciranje izmjena i dopuna sadašnjih normativnih rješenja;

-redovno ažuriranje podataka i izvještavanje vezano za  program ICP za šume Evrope.



Foto:

gov.me
Portal Analitika