Politika

Predali predsjedavanje Dekadom inkluzije Roma BiH

oknumanovic
C
rna Gora je danas, zvanično predsjedavanje Dekadom inkluzije Roma 2005-2015, predala Bosni i Hercegovini, saopšteno je iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava.

Predali predsjedavanje Dekadom inkluzije Roma BiH
Portal AnalitikaIzvor

Iz tog resora su podjetili da je Crna Gora predsjedavanje Dekadom inkluzije Roma prošle godine preuzela od Hrvatske.

"Na planu integracije romske zajednice u društvo, država je kroz svoje predsjedavanje, naročito intenzivirala svoj rad u oblastima legalizovanja pravnog statusa, obrazovanja, zdravstvene i socijalne zaštite, zapošljavanja i stanovanja", kaže se u saopštenju Ministarstva, prenosi MINA.

Prema njihovim riječima, pravni status obezbijeđuje besplatnu zdravstvenu zaštitu, osigurava socijalnu zaštitu, otvara put obrazovanju, koje vodi povećanju stope zaposlenosti, i tim putem, kako su naveli, moguće je dobiti snažniju sliku romske zajednice u ekonomskom smislu.

"Kao podsjetnik realnog stanja stoji ekstremno siromaštvo koje je najveća prepreka integraciji romske zajednice. U predstojećem periodu, Crna Gora će intenzivirati svoje napore konkretnije u toj oblasti", kazali su iz Ministarstva.

Ministar za ljudska i manjinska prava Suad Numanović iskazao je uvjerenje da je, kroz informacione kampanje, koje bi široj javnosti plasirale sistem jednakih mogućnosti za sve koji pristupaju tržištu rada, naglašavanjem značaja redovnih budžetskih sredstava za započinjanje samostalnih poslova, moguće napraviti pomake u integraciji romske populacije.

On je ocijenio da bi, uz pomoć dva inovirana zanimanja u vidu organizatora socijalne inkluzije i saradnika u socijalnoj inkluziji, bilo podstaknuto zapošljavanje romske populacije.

"Nova će zanimanja pomoći da se lakše prevazilaze barijere u pristupu pripadnika romske zajednice, u vidu nepismenosti, nedovoljne informisanosti, slabog poznavanja službenog jezika i omogućiti zapošljavanje pripadnika ove populacije koji imaju određene kvalifikacije", ocijenio je Numanović.

Radionice za učenje službenog jezika će, kako je dodao, značajno olakšati i poboljšati kvalitet njihovog obrazovanja.

"Do kraja godine vjerujemo da će sva lica koja nemaju regulisan svoj pravni status, aplicirati ukoliko žele da ostanu u našoj zemlji", kazao je Numanović.

Kako je naveo, stambeno pitanje biće regulisano kroz Regionalni projekat izgradnje stambenih jedinica na Kampu Konik i u Nikšiću i kroz Zakon o socijalnom stanovanju.

Ministar za ljudska prava i izbjeglice u Vladi Bosne i Hercegovine Damir Ljubić kazao je da država ima mnogo aktivnosti na lokalnom nivou, navodeći da opštine izdvajaju novac za rješavanje problema Roma, udružuju ga sa budžetskim sredstvima na nivou države kako bi došli do boljih rezultata.

Planovi koje je iznio vezani su za što više aktivnosti koje će biti usmjerene na lokalni nivo, kao i na opštinske vlasti da urade lokalne akcione planove.

"Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine posvećeno je, koristeći sve domaće i međunarodne instrumente, unapređenju ljudskih prava svih svojih građana, a naročito Roma koji su najbrojnija manjinska nacionalna zajednica", rekao Ljubić.

Oba ministra saglasna su da je zajednički regionalni pristup neophodan za uspješnost integracije Roma i da niti jedna država ne može parcijalno pristupati rješavanju tog problema.

Prilikom predaje akta o prenosu predsjedavanja Dekadom, Numanović je poželio uspješnu godinu predsjedavanja Bosni i Hercegovini i dalje unapređivanje udruženih politika zemalja članica Dekade u procesu poboljšanja položaja romske zajednice.

 

 

Portal Analitika