»Za njihovo novo reaktiviranje potrebna su velika finansijska sredstva što se ne čini opravdanim, budući da bi se njihov operativni vijek trajanja produžio za kratak period, od 18 do 36 mjeseci, nakon čega bi bili trajno prizemljeni«, navedeno je u Informaciji o razlozima i mogućnostima prodaje tri vazduhoplova tipa Fokker 100 koju je Vlada razmatrala.
U Vladi smatraju da njihova ukupna prodajna cijena ne smije biti niža od 1,44 miliona USD, na koliko ih je procijenio proizvođač, odnosno vlasnik sertifikata za vazduhoplov tipa Fokker 100 - Foker Service BV iz Holandije.
Vrijednost aviona procijenjena je u cilju jasnijeg sagledavanja isplativosti daljih ulaganja, a na inicijativu menadžmenta kompanije.
Fokker 100 registarskih oznaka 4O-AOL je procijenjen na 655 hiljada USD, odnosno 484,7 hiljada EUR. Ovaj vazduhoplov je trajno prizemljen, bez mogućnosti vraćanja u operativni status.
Fokker 100 registarskih oznaka 4O-AOK je procijenjen na 505 hiljada USD ili 373,7 hiljada EUR. Za vraćanje tog aviona u operativno stanje na period od 18 mjeseci neophodno je investirati 1,7 miliona EUR. Imajući u vidu da vazduhoplov sa istim karakteristikama na tržištu vrijedi oko 1,75 miliona EUR, zaključeno je da ova investicija ne bi billa isplativa.
Radi se o vazduhoplovu sa slabijim Rolls-Royce Tay 620 motorima.
Fokker 100 registarskih oznaka 4O-AOT je procijenjen na 270 hiljada USD ili 199,8 hiljada EUR. Za njegovo vraćanje u operativno stanje na period od 30 do 36 mjeseci neophodno je investirati 1,55 miliona EUR.
Otežavajuća okolnost kod prodaje ovih vazduhoplova su kreditna opterećenja, odnosno da se nalaze pod hipotekom.
Fokker 100 registarskih oznaka 4O-AOT je založen kod Hipotekarne banke. Vrijednost kredita je milion EUR, sa krajnjim rokom otplate u novembru ove godine.
Takođe i Fokker 100 registarskih oznaka 4O-AOM je dio zaloga za kredit kod Crnogorske komercijalne banke, čija je vrijednost 4,5 miliona EUR, sa trenutnim stanjem duga od 1,816 miliona i čiji je krajnji rok otplate septembar 2017. godine.
»Zbog toga menadžment kompanije razmatra mogućnost prebacivanja navedenih obaveza na druge operativne vazduhoplove u floti ili nekretnine u posjedu Montenegro Airlinesa«, navedeno je u informaciji. (Mina BUSINESS)