Sastanak je, kako je saopšteno iz Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija, održan u okviru trećeg godišnjeg Foruma o Strategiji Evropske unije (EU) za Dunavsku regiju.
Na sastanku je, kako se navodi, razmatrano sprovođenje Strategije za Dunavsku regiju i istaknuto zadovoljstvo ostvarenim rezultatima.
„Posebno je naglašena važnost Strategije za razvoj transnacionalnih partnerstava koja doprinose koheziji, stabilnosti i konkurentnosti ove regije. U tom pravcu je istaknuta potreba nastavka sprovođenja koordinisanih akcija kako bi se dostigli cljevi Strategije Evropa 2020, posebno u pogledu realizacije prioriteta u okviru finansijske perspektive EU 2014-2020“, kaže se u saopštenju Ministarstva.
Pejović je, kako se navodi, istakao značaj Strategije za jačanje ekonomske, socijalne i teritorijalne kohezije država Dunavske regije.
„U tom kontekstu, on je naglasio važnost efikasne saradnje i koordinacije, odnosno jačanja transnacionalnog strateškog pristupa i umrežavanja u rješavanju zajedničkih izazova i postizanju zajedničkih ciljeva“, navodi se u saopštenju.
Pejović je podsjetio da je Crna Gora dosad otvorila trećinu pregovaračkih poglavlja i da je posvećena daljem radu i naporima u procesu pristupanja EU.
„U tom kontekstu, on je podvukao značaj novog Dunavskog transnacionalnog programa za period 2014-2020 za podršku državama koje nisu članice EU i istakao da je transnacionalna saradnja dodatni impuls za snaženje veza i saradnje među državama čanicama Strategije, ali i za stvaranje regije koja dijeli zajedničke vrijednosti kao što su prosperitet, inkluzivnost i jednake mogućnosti“, kazali su iz Ministarstva.
Pejović je istakao da je Crna Gora, kroz program Jugoistočna Evropa i Mediteranski program, realizovala 39 projekata u ukupnoj vrijednosti od četiri miliona EUR i da je to iskustvo dragocjeno za državu, posebno u pogledu pripreme za novu finansijsku perspektivu.
U okviru te finansijske perspektive, Crna Gora će, kako je pojašnjeno, biti dio tri nova programa Jadransko-jonskog programa, Dunavskog programa i Mediteranskog programa.
„Kao posebno važne tematske oblasti budućeg Dunavskog transnacionalnog programa, Pejović je izdvojio one koje se odnose na promociju inovativnosti, turizma, životne sredine, transporta i energetike“, naveli su iz Ministarstva.
Sastanak je organizovalo Savezno ministarstvo za Evropu, integracije i vanjske poslove Austrije, uz podršku i učešće Evropske komisije.
Na skupu su učestvovali predstavnici 14 država članica Dunavske Strategije, koje će istovremeno učestvovati u Dunavskom transnacionalnom programu, od kojih su devet države članice EU, tri države kandidati i potencijalni kandidati za članstvo u EU i dvije susjedske zemlje.