Svjesni da im je punopravno članstvo u UN nedostižno bez aminovanja Beograda, kao i zbog veta Rusije i Kine u Savetu bezbjednosti, Priština bi mogla sve snage da usmjeri ka posmatračkoj stolici, piše ovaj list.
Mada, ni oko toga među albanskim političarima još nema saglasnosti, jer postoje mišljenja da treba sačekati veći zalogaj: punopravno članstvo, makar "lomljenje" Beograda potrajalo.
Direktor Centra za strateške alternative Dušan Proroković ocjenjuje, međutim, da Kosovo nema vremena da čeka i da je već angažovano na obezbjeđivanju statusa posmatrača:
"Međunarodnoj zajednici, pritisnutoj ukrajinskom krizom i Irakom, u ovom momentu ne leži da se igra sa primanjem nove države u punopravan status bez čistih računa. Zbog toga je vidljiva njihova strategija da se Kosovu stolica obezbijedi uz pristanak same Srbije".
Do posmatračkog statusa Kosovu nije dalek put, s obzirom na to da već može da računa na 106 glasova država koje mu priznaju državnost i od potrebne dvotrećinske većine u GS UN dijeli ga još 23.
Član Foruma za etničke odnose Dušan Janjić kaže za ovaj list da je prvobitni njemački zahtjev da Beograd ne ometa put Kosova u UN, samo podijeljen na dva dijela i da je prvi - razmjena oficira za vezu već ostvaren. Drugi - stolica u UN, sada stiže na red: