-Ovo je posebno važno jer dolazi u momentu kada se društveno odgovorno poslovanje (DOP) posmatra kao još jedan vid marketinga i kao obaveza, a ne dodata vrijednost. Vjerujem da ćemo kroz aktivnosti Telenor Fondacije doprinijeti boljem razumijevanju i širenju društvene odgovornosti i vrijednosti filantropije. Osnivanje Fondacije je samo nastavak dobrih stvari kojima kao kompanija već 18 godina doprinosimo društvu i jačanju postojećih kapaciteta- naglasila je Husić.
ANALITIKA: Kompanija Telenor je jedan od pionira društveno odgovornog poslovanja. Kako bi osobi koja nije upućena u tematiku objasnili koncept DOP-a?
HUSIĆ: Najjednostavnije rečeno, društvena odgovornost kompanije je odgovornost prema zaposlenima, mimo ispunjavanja zakonom propisanih normi, i odgovornost prema zajednici u kojoj poslujemo i ljudima iz te zajednice. Društvena odgovornost je uvijek dobrovoljna inicijativa i potreba kompanije da svojim akcijama doprinese boljitku svih ljudi u jednoj zajednici.
Raduje me što se u poslednje vrijeme sve više kompanija ozbiljnije bavi pitanjima: Kao kompanija, šta je naša uloga? Koliko i šta bismo trebali doprinijeti? Ako smo u mogućnosti, zaista treba da pružamo podršku na društvo u kojem poslujemo, a ne samo vodimo računa o poslovnoj dobiti. Ono što je možda potrebno naglasiti jeste da društveno odgovorno poslovanje nijesu samo donacije ili filantropija, ono što je najvidljivije krajnjim korisnicima. Ovaj koncept je mnogo širi i počinje zapravo iz same kompanije, odnosa prema zaposlenima, korisnicima i partnerima. Odnosi se na procedure i politike poslovanja, a sve je to osnova za uspješne inicijative i aktivnosti od kojih lokalne zajednice imaju koristi.
ANALITIKA: Koje aktivnosti bi ste do sada izdvojili i koliko će osnivanje fondacije uticati na poboljšanje društvene odgovornosti vaše kompanije?
HUSIĆ:Posljednje tri godine u znaku su inicijative „Osvoji Internet, surfuj pametno“ koja se bavi edukacijom djece i njihovom bezbjednošću na Internetu, a koja je ove godine stigla do svake crnogorske opštine i 10 000 osnovaca. Ova Inicijativa je ujedno odličan primjer zašto je važan partnerski odnos i kako različite institucije treba i mogu da sarađuju, u kontinuitetu i kvalitetno, jer smo stvorili dobar temelj za umrežavanje institucija i dodatnu promociju DOP-a kao sredstva koje doprinosi razvoju zajednice.
Uvjerena sam da osnivanje Telenor Fondacije i aktivnosti koje planiramo, od onih koje ćemo sami realizovati do pružanja finansijske i, što je možda važnije, logističke podrške partnerima, jesu dokaz naše posvećenosti i pokazatelj da društvenu odgovornost morate da živite, da bi vaša posvećenost imala dugoročne rezultate.
ANALITIKA: Iz kojih oblasti će biti podržani projekti?
HUSIĆ: Projekti treba da su usko vezani za tehnologije i Internet, da budu inovativni i imaju perspektivu da prerastu u dugoročne inicijative. I dalje ćemo akcenat stavljati na teme vezane za mlade i njihove ideje koje im mogu omogućiti da sami stvaraju poslove.
Nastavićemo projekte u unaprijeđenju školstva da bi našim mladima omogućili pristup najsavremenijim alatima, koji će im pružiti mogućnost da idu u korak sa svjetskim trendovima. Takođe, posebno nas raduje što ćemo biti u mogućnosti da podržimo projekte koji će doći direktno iz lokalnih zajednica, kroz konkurs koji će uskoro biti otvoren.ANALITIKA: Šta očekujete od projekata koje Fondacija izabere?
HUSIĆ:Telenor Fondacija će inicirati i podržavati projekte koji nude djelotvorna, održiva i razvojna rješenja koja će u što većem broju lokalnih zajednica, a naročito njihovim mladima, omogućiti da iskoriste sve prednosti pristupa internetu za unaprjeđenje lokalne ekonomije, privrede i obrazovanja. Očekivanja su da projekti budu u duhu kompanije Telenor i novoosnovane Fondacije i da crnogorskom društvu i narednim generacijama stvorimo i ostavimo konkretnu i trajnu korist. Fondacija će pružiti partnersku podršku, vidljivost i podsticaj da se projekti razvijaju.
ANALITIKA: Kako biste ocijenili razvoj DOP-a u Crnoj Gori i kako vidite ulogu medija?
HUSIĆ: Društveno odgovorno poslovanje se proširilo poslednjih godina i u Crnoj Gori. Sve je više kompanija koje razumiju i primjenjuju ovaj koncept u svom poslovanju i to je dobar trend. Ono na šta treba obratiti pažnju u narednom periodu jeste sistemsko usmjeravanje DOP-a, odnosno da radimo projekte i inicijative ne zbog njih samih, već kao odgovor na konkretne izazove u društvu.
Ovdje je posebno važna uloga medija, koji su najvažniji posrednik između kompanija i ciljnih grupa, te imaju veliku moć, ali i odgovornost u procesu informisanja. Kao što kompanije mijenjaju svoje poslovanje i daju sve veći prostor DOP-u, mislim da ista stvar treba da se dešava sa medijima, jer ako kompanije u njima nemaju partnera i građani će teško početi da razlikuju društveno odgovorno poslovanje od marketinga.
Siniša GORANOVIĆ