Društvo

Četiri kilometra Tare za „flaj fišing“

musicarenje-na-Tari-
I
zgleda da su Mojkovčani, kanačno, odlučili da izvuku iz rukava svoj najjači turistički adut, i pokažu ga, barem djelimično, probirljivom i nepredvidljivom turističkom tržištu. Riječ je, nije teško pogoditi, o rijeci Tari, koja je turistima, ali i samim Mojkovčanima, do sada bila toliko blizu i na raspolaganju da nijesu mogli prošetati njenom obalom, čak ni u gradskoj zoni.

Četiri kilometra Tare za „flaj fišing“
Portal AnalitikaIzvor

Ovdje, naravno, nije riječ o šetnji već nečem, za mojkovačke a i šire prilike, potpuno novom, krupnijem i atrativnijem - radi se o flaj fišingu, piše Pobjeda. Uhvati i pusti, uživaj i pričaj da si pecao u bistrim, čak i pitkim, vodama čuvene rijeke - to je suština, pravim sportskim ribolovcima više nego dovoljna, sasvim izvjesne prve konkretne turističke ponude Mojkovčana, na njihovom dijelu Tare.

Lokalno ribolovno društvo „Tara“ koje, u svom kraju, gazduje ribolovnim blagom istoimene rijeke, čeka, naime, još samo adekvatnu dozvolu resornog ministarstva i najsportskiji od svih ribolova moći će da počne, potvrdio je Pobjedi njegov predsjednik Miodrag Barać. Taj papir očekuje se u toku naredne sedmice, kad već nije stigao do sada, a bilo je vremena.

Ribolovni spektakl na Tari, tako je barem planirano, biće potpun. Na jednoj strani majstori mušičarenja iz cijelog svijeta, u pokušaju da upecaju neku od tarskih riba, a na drugoj kraljica rijeke - mladica, potočna pastrmka i lupljen - pravi tarski majstori za „čitanje“ mamaca. Njih je, kažu ribolovci, prilično teško upecati. To će biti nadmudrivanje u kojem će se, na kraju, svi zadovoljni vratiti kući - i ribolovci i ribe. Čak će i ugostitelji biti na dobitku. I opština. Fina para bi tu mogla da kapne - ovo je prilično skup i u svijetu sve popularniji sport, a rijeke poput Tare vrhunski su mamac.

Mojkovačka priča o flaj fišingu nije rezultat kod nas omiljenog i vrlo popularnog, strateškog planiranja, već jednostavne inicijative turističko-ugostiteljskih krugova. Početkom juna, desetak Holanđana boravilo je nekoliko dana u našem poznatom, ekskluzivnom turističkom kompleksu „Imanje Rakočevića“, u brdima iznad Podbišća, kod Mojkovca. Gosti, a riječ je, po pravilu, o visokoplatežnim, tu imaju sve što Crna Gora, osim mora, može ponuditi. Ova grupa je, međutim, došla prvenstveno zbog Tare, ali ne radi splavarenja, što čovjeku prvo padne na pamet kad se pomene ta rijeka, već radi ribolova, flaj fišinga. To je za ljude sa „Imanja Rakočevića“ bila više nego jasna poruka.

- Kontaktirali su nas, prvo, interesovali se za pecanje na Tari. To smo im, naravno, omogućili. Otišli su više nego zadovoljni, i obećali da će ponovo doći. To je, moram da kažem, bio jedan u nizu sve jačih signala o interesovanju sportskih ribolovaca iz čitavog svijeta, za Taru. Trebalo je nešto učiniti, bez puno pametovanja, analiza i sastančenja, jer je stvar bila potpuno jasna. Razgovarali smo sa ljudima iz Sportskog ribolovnog društva „Tara“, oni su prihvatili našu ideju i složili se da se odmah krene na posao, iako je to značilo da će njihovi članovi, praktično, ostati bez vrlo atraktivnog dijela rijeke na kojem su do sada pecali i ulov nosili kući. Uključili su se i hotel „Dulović“, restoran „Most“ i još nekoliko ugostiteljskih objekata, kao i turistička agencija „North star“. Podršku je najavila i opština. Sprtsko ribolovno društvo je uputilo zahtjev Ministarstvu poljoprivrede da se jedan dio rijeke posebno izdvoji za flaj fišing. Očekujemo taj papir ovih dana, da bi konačno, pripremili teren za dolazak sportskih ribolovaca, kaže Novak Rakočević, direktor „Imanja Rakočevića“.

Ljubitelji flaj fišing mušičarenja iz cijelog svijeta moći će, dakle, vrlo brzo nakon što stigne pomenuti ministarski papir, da pecaju do 500 metara nizvodno od tarskih mostova i 3,5 kilometara uzvodno od njih. Na tom dijelu rijeke neće se moći pecati i nositi ulov. U međuvremenu, ribolovno društvo će, sa pravim turistiko-ugostiteljskim frontom, koji je stao iza ovog projekta, poribiti taj dio rijeke sa krupnijom potočnom pastrmkom, u vrijednosti od 5.000 eura.

Oni koji dođu imaće, nema sumnje, pored privilegije pecanja na Tari, i dobru ponudu ribljeg svijeta rijeke. Svoju računicu u dolasku sportskih ribolovaca vide i ugostitelji, inače ne bi ni ušli u ovaj posao, ali i Sportsko ribolovno društvo „Tara“, jer će dio prihoda ići i na njihov račun, odakle će biti usmjeren na poribljavanje i preostalih devet kilometara njegovog ribolovnog revira. O sportskom ribolovu na Tari, kao turističkoj ponudi, u Mojkovcu se, godinama, i uvijek neformalno, povremeno pričalo kao o finoj ideji, ali se sve na tome završavalo. Kao i vrlo često u Mojkovcu, trebalo je da se nađe neko i sve to malo konkretizuje. Ovog puta to je bilo „Imanje Rakočevića“. Uostalom, gosti, turisti su to tražili.

O zaštiti mojkovačkog ribolovnog revira do sada je brinuo samo jedan čuvar, i prilično teško je izlazio na kraj sa ribokradicama. Izdvajanjem dijela rijeka samo za flaj fišing, zaposliće se još jedan. Pored te vrste zaštite, dio rijeke - tako je planirano - namijenjen za flaj fišing, biće potpuno pokriven video nadzorom. To je, kažu u sportskom ribolovnom društvu i „Imanju Rakočevića“, vrlo efikasan način da se od krivolova zaštiti dio rijeke koji će biti poribljen krupnom pastrmkom. U tom dijelu će i policija imati svoje mjesto. Krivolovcima, izgleda, voda polako dolazi do grla.

pobjeda.me

Portal Analitika