Do ovakvog rezultata došli su istraživači s Univerziteta u Oksfordu i Muzeja zoologije u Lozani, pošto su analizirali 30 uzoraka tobožnje kose bigfuta i jetija, legendarnih majmunolikih stvorova za koje se tvrdi da lunjaju po Himalajima.
Istraživači iz Lozane i s Oksforda su 2012. godine uputili otvoreni poziv muzejima, naučnicima i pobornicima postojanja jetija i bigfuta da im dostave dokaze postojanja ovih bića.
Rezultati istraživanja o bigfutu, jetiju i "drugim anomaličnim primatima" objavljeni su u srijedu na internetu, u onlajn magazinu Zapisnici kraljevskog društva B (Proceedings of the Royal Society).
"Mislio sam da postoji pet odsto šanse da nađemo uzorak nekakvog neandertalca ili jetija", rekao je vođa istraživačke ekipe Brajan Sajks (Bryan Sykes) sa Univerziteta Oksford.
Sajks i njegove kolege testirale su 36 uzoraka kose pribavljenih iz Butana, Indije, Indonezije, Nepala, Rusije i SAD, i DNK tih uzoraka potpuno se poklopila sa DNK uzoraka poznatih životinja.
Većina dlaka pripada medvedima, ali tu se i dlake malezijskog tapira, konja, bodljikave prasadi, jelena, ovaca i ljudi.
"Činjenica da nijedan od ovih uzoraka ne pripada jetiju, ne znači da neki sljedeći neće", rekao je Sajks
Prema njegovim riječima, naučnici su na Himalajima našli dva uzorka drevnih polarnih medveda, za koje nije bilo poznato da žive tamo. To ukazuje da na Himalajima postoji nova vrsta medveda ili neka hibridna vrsta, prenosi Beta.