Vlada je usvojila Analizu poreskog opterećenja tržišta rada i uticaja na zapošljavanje, uz modeliranje efekata promjene u sistemu oporezivanja i nivoa doprinosa.
„U razmatranju Analize, sa stanovišta dugoročnih razvojnih interesa, Vlada je posebno naglasila potrebu da se detaljno razrade mogućnosti dalje relaksacije poreskih obaveza, u cilju jačanja investicione konkurentnosti Crne Gore i dinamičnijeg ekonomskog rasta“, naveli su iz Vlade.
Analiza daje pregled politike oporezivanja dohotka fizičkih lica i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje u Crnoj Gori, uticaj poreskog opterećenja na tržište rada i prikaz efekata eventualnih promjena poreskih stopa, kao i prijedlog mjera.
Prema postojećem rješenju, oporezivanje dohotka se vrši po stopi od devet odsto, osim za prihode u iznosu većem od 720 eura, na koje se privremeno kao mjera fiskalne konsolidacije (do kraja 2014. godine) obračunava i plaća porez po stopi od 15 odsto.
Kako se navodi u Analizi, smanjenje doprinosa bi izazvalo povećanje već visokih deficita u oba sistema.
Zato iz Vlade predlažu revidiranje zakonskih propisa u oblasti tržišta rada sa ciljem postizanja većeg stepena fleksibilnosti.
„Definisati osnove za dugoročnu politiku u oblasti oporezivanja troškova rada, uključujući uticaj svih fiskalnih parametara, radi stvaranja preduslova za dugoročnu održivost sistema obaveznog socijalnog osiguranja. Intenzivirati saradnju inspekcijskih službi sa ciljem smanjenja neformalne ekonomije na tržištu rada kako neregistrovanog rada tako i djelimično registrovanog rada (neisplaćivanje punog iznosa zarade sa pripadajućim porezima i doprinosima, odnosno isplate zarada na ruke)“, preporučuje se u Analizi.