Društvo

Ljesar: Čekajući revalorizaciju

67ljesar
M
inistarstvo kulture sa Upravom za zaštitu kultur­nih dobara realizuje završnu fazu Projekta „Revalorizaci­ja kulturnih dobara Crne Go­re", koji je u konačnom donio kompetentan stav, utemeljen u Zakonu o zaštiti kulturnih dobara i međunarodnim i na­cionalnim standardima.

Ljesar: Čekajući revalorizaciju
Portal AnalitikaIzvor

Jedan od ciljeva navedenog Projekta je i utvrđivanje rele­vantnog stanja kulturnih doba-ra Crne Gore. U toku je pripre­ma Izvještaja o implementaciji Projekta Revalorizacije kultur­nih dobara Crne Gore, kojim ćemo, na osnovu analize kriterijuma kulturne vrijednosti stepen očuvanosti, u odnosu na stanje u vrijeme uspostavljanja zaštite svih kulturnih dobara, dobiti taćne podatke o stanju očuvanosti.

Ovo je kazala za Pobjedu ne­djeljom gospođa Lidija Ljesar, generalna direktorka Direkto-rata za kulturnu baštinu u Mi­nistarstvu kulture Crne Gore, odgovarajući na pitanje u ka­kvom su stanju spomenici kulturre u našoj zemlji.

- Inače, do okončanja revalori­zacije kulturnih dobara, status nepokretnog kulturnog dobra ima 1.363 kulturna dobra, a sta­tus pokretnog kulturnog doba­ra ima 576 kulturnih dobara, u okviru kojih se štiti oko 100.000 predmeta. U Crnoj Gori ima 582 spomen obilježja, koja su po ranijim propisima stekla status kulturno dobro. Status zaštićeno kulturno do­bro utvrđuje se izradom Elabo­rata o kulturnoj vrijednosti dobra, na osnovu kojeg se do­nosi Rješenje o utvrđivanju statusa kulturno dobro i isto upisuje u Registar kulturnih dobara - ističe ona.

Govoreći o tome kolika sredstva država izdvaja za revi­talizaciju spomenika kulture u Crnoj Gori i da li uopšte postoji nacionalna kultura Crne Gore Ljesar je kazala.

- U skladu saZakonom o zaštiti kulturnih dobara, Ministar­stvo kulture posljednje tri go­dine kroz Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara, iz­dvaja sredstva namijenjena za-štiti i očuvanju pokretnih, ne­pokretnih i nematerijalnih kulturnih dobara. Programom

zaštite i očuvanja kulturnih do­bara za 2014. godinu, planirana je podrška, finansiranje i sufinansiranje 74 programa i pro­jekata od značaja za ostvariva­nje javnog interesa u oblasti kulturne baštine tj. realizaciju projekata i programa iz oblasti konzervatorske, muzejske, bibliotečke, arhivske i kinotečke djelatnosti, a koje realizuju na­cionalne i lokalne javne usta­nove i organi državne uprave iz oblasti kulturne baštine, u uku­pnom iznosu od l,113,842.8O€. Takođe, nacionalne i lokalne institucije i organi uprave go­dišnjim budžetima izdvajaju sredstva za realizaciju progra­ma i projekata od značaja za zaštitu i očuvanje kulturne ba­štine - kaže gospođa Ljesar.

- U proteklim decenijama, uz korišćenje različitih polaznih parametara za dobijanje poda­taka, rađeni su izvještaji kojima su prezentovani podaci o sta­nju kulturnih dobara, kojima je utvrđeno da su na većem broju kulturnih dobara ugrožene osnovne kulturne vrijednosti, sa tendencijom daljih promje­na njihovog integriteta i gubit­ka istih. Kao što je navedeno, u toku je priprema Izvještaja o implementaciji Projekta „Re­valorizacija kulturnih dobara Crne Gore", kojim će biti dati relevantni podaci o stanju oču­vanosti kulturnih dobara Crne Gore, bazirani na vizuelnoj prospekciji kulturnih dobara u proteklih godinu i po dana, uz korišćenje novih kriterijuma za utvrđivanje stepena očuva­nosti, pa cijenim da je, ako uva­žimo učešće više od 250 stručnjaka iz oblasti kulturne baštine u implementaciju Pro­jekta, primjereno da sačekamo te podatke i prezentujemo ih kao posljednje relevantne - ka­že gospođa Ljesar za Pobjedu nedjeljom.

Portal Analitika