Društvo

Janjušević najavio rigorozne saobraćajne kontrole tokom sezone

1507janjusevic
N
ajviše saobraćajnih udesa događa se tokom ljetnje turističke sezone, najčešće u kanjonu Morače, ali i na ostalim dionicama prema moru. Analize su pokazale da je tokom sezone glavni uzrok udesa umor vozača i nerijetklo neprilagođena brzina vožnje. Najčešće žrtve crnogorskih drumova, među stranim turistima, su iz Srbije.

Janjušević najavio rigorozne saobraćajne kontrole tokom sezone
Portal AnalitikaIzvor

- I to smo posebno analizirali. Turisti iz Srbije ka moru kreću, uglavnom kasno noću kako bi već ujutro bili na moru. Vozač čitavu noć provede za volanom i poslije sedam, osam ili 10 sati noćne vožnje, neispavan i umoran ulazi u kanjon Platije. Obično su rano ujutro na Crkvinama koje su na više od 1.000 metara nadmorske visine i onda se spuštaju u kanjon koji je na čak 700-800 metara nižoj koti od Crkvina. Sve se to dešava u tako-reći nekoliko kilometara i u stanju teškog zamora i pospanosti vozača, kao i neprilagođene brzine događaju se saobraćajni udesi koji se nerijetko završavaju sa tragičnim posljedicama – objašnjava za „Blic Crna Gora“ pomoćnik direktora Uprave policije i šef opertivnog štaba „Ljeto 2014“ Nikola Jnajušević.

Upravo zbog toga ovog ljeta donesena je odluka i već se sprovodi u djelo da saobraćajne patrole, kako državne tako i lokalna podgorička, rano ujutro, odnosno od četiri sata kreću u kanjon Morače i do šest-sedam ujutro sa upaljenim rotacionim svjetlima i sirenama „bude“ umorne i pospane vozače.

- Patrole su na dionici od Bioča do Manastira Morača. To je i najkritičnija dionica za turiste koji stižu umorni sa dalekog puta – dodaje Janjušević.

On se nada da će i ova dodatna akcija pomoći povećanju stepena bezbjednosti na crnogorskim putevima, podsjećajući da su vozači, najčešće, ostajali gluvi na apele policije da poslije nekoliko sati vožnje moraju da odmore, ako je ikako moguće i da odspavaju.

- Najviše udesa dešava se u kanjonu Morače. Valjda osjećaj da su bilzu, da su maltene stigli, razlika u nadmorskoj visini i temperaturi dodatno utiče na opuštanje umornog vozača – dodaje naš sagovornik.

1507udes
Kada bi vozači, kako kaže Janjušević, poštovali saobraćajnu signalizaciju vjerovatno ne bi bilo udesa sa tragičnim posljedicama, ili bi oni bili svedeni na najmanju mogući mjeru.

- Putna infrastruktura dovedena je na dobar nivo i skoro sve je na vozaču. Ako poštuje pravila bezbjedno će stići do destinacije ka kojoj se zaputio, ako ne poštuje i njegov i život njegovih saputnika ali i ostalih učesnika u saobraćaju je ugrožen – upozorava Janjušević.

Ističe da je konfiguracija terena u Crnoj Gori takva da se na našim putevima svaka greška skupo plaća.

- Nijesam saglasan sa određivanjem takozvanih crnih tačaka. Svaka lokacija je opasna ako vozač ne poštuje propise. Znak za ograničenje brzine 40 ili 60 postoji tu zbog nečega, ali vozači se najčešće oglušuju o njih. Smatraju da imaju dobar automobil kojim bezbjedno mogu da voze i mnogo većim brzinama – kaže sagovornik „Blica Crna Gora“.

Podsjeća na prošlogodišnji težak saobraćajni udes u Platijama kada je 22. juna autobus koji je prevozio rumunske turiste sletio u provaliju sa mosta “Grlo”, kod Manastira Morača. Stradalo je 18 od 46 putnika. Putovali su prema moru. Istragom je utvrđeno da je do udesa došlo jer je vozač vozio duplo brže od dozvoljene brzine.

- Na toj dionici ograničenje je 40, a vozač je išao brzinom od 80 kilometara na sat. Da je vozio i 50 ili 60 do udesa vjerovatno ne bi ni došlo. Kada uđete u tako oštru krivinu, kakva je na toj lokaciji, duplo većom brzinom od dozvoljene tragedija je neizbježna – upozorio je Janjušević.

Ovog ljeta, poručio je Janjušević na svim putevima biće pojačane kontrole i prekršioci propisa biće bez izuzetka kažnjavani.

Portal Analitika