“Udruženje je imalo sjednicu Upravnog odbora, nakon što smo saznali da se za naredno zasijedanje Skupštine priprema usvajanje Zakona o maslinarstvu. Mislimo da ovo nije pravi trenutak, tim prije što je upravo na prijedlog Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja pokrenuta inicijativa o formiranju nacionalnog udruženja maslinara. Mislimo da je ovo za maslinare veoma bitno pitanje o kome se mora zauzeti zajednički, kvalitetan, stav, uraditi temeljna analiza postojećeg stanja i na osnovu toga preuzimati dalje mjere”, naglašava Martinović.
Sagovornik Portala Analitika naglašava da tek nacionalno udruženje, kao krovna organizacija, može na kvalitetan način zauzimati stavove kada je u pitanju dalji razvoj maslinarstva u Crnoj Gori.
On ističe da je u pitanju donošenje veoma bitnog zakona i Hrvatska, na primjer, koja je u junu 2013. gopdine ušla u EU, u trenutku ulaska nije imala važeći zakon o maslinarstvu. Suština je da ga je imala, ali je njegovu primjenu prolongirala sve do decembra 2013. godine. Ne treba zaboraviti da je Hrvatska kada je u pitanju maslinarstvo u ovom trenutku i petnast godina ispred nas, naglašava naš sagovornik.
Martinović podsjeća da su maslinari konstatovali da je i kod nas za posljednjih dvadesetak godina u maslinarstvu urađeno mnogo.
“Mi nismo protiv uvođenja evropskih standarda i propisa, naprotiv, ali u ovom trenutku ne postoji valjana infrastruktura za sprovođenje ovakvog Zakona. Ovakav Zakon ne bi bio primjenjiv, već mrtvo slovo na papiru. Pospješio bi upravo ono što bi bila osnovna namjera za njegovo donošenje, a to je uvoz nekvalitetnog ulja.
Martinović nije želio da posebno komentariše odredbe Zakona, ali naglašava da je hrvatski Zakon napisan na nekih četrdesetak strana, a predlog našeg zakona na devet strana.
“Ne ulazim u pojedine odtredbe, jednostavno smo tražili da se iz dnevnog reda Skupštine ovaj Zakon izuzme. Dakle, prvo formiranje Nacionalnog udruženja maslinara, a potom Zakon”, zaključuje Martinović.