-Činjenicom da Vlada u ostavljenom roku nije preduzela nijednu radnju po pitanju osporavanih odredbi Zakona o prekršajima, Ustavni sud je shodno Zakonu o Ustavnom sudu obavezan da hitno postupa. Ustavni sud mora da poštuje važeće zakone do donošenja novih, a dužan je i da odlučuje o njihovoj ustavnosti i zakonitosti, kada za to postoje legitimni razlozi osporavanosti. Ovo se naročito kada su u pitanju odredbe koje idu na štetu osnovnih ljudskih prava i sloboda građana i građanki, shodno čl. 50 Poslovnika o radu Ustavnog suda. Stoga je CGO Inicijativa morala biti uzeta u prioritetno razmatranje. Dodatno, prava građana i građanki Crne Gore drastično se krše ovakvim “ćutanjem” Ustavnog suda, pa stoga ne treba da čude ocjene javnosti o ozbiljnim sumnjama u neprimjerene političke uticaje na rad Ustavnog suda- navodi se u saopštenju CGO, dostavljenom Portalu Analitika.
Podsjećaju da su u protekle tri godine, prema podacima iz Registra novčanih kazni koji generiše pravosnažne sudske odluke po licima, za čak 439 lica izrečene kazna zatvora i da su sve te kazne bile pravosnažne.
-Ove zatvorske kazne, koje su inače najoštrije sankcije u našem pravnom sistemu, nijesu donešene pred zakonom ustanovljenim sudom - već pred izvršnim organom vlasti! Time što su izvršna, a ne sudska vlast (znači bez odluke suda), poslale u zatvor 439 lica ugroženo je jedno od osnovnih ljudskih prava - pravo na slobodu, jer ova lica nijesu imala nezavisno i nepristrasnost suđenje, čime je grubo prekršen i Ustav Crne Gore. Posljedice su nepopravljive, jer ukoliko Ustavni sud osporene odredbe o imenovanju sudija proglasi neustavnim za ona lica koja se nalaze u zatvoru ili psihijatrijskoj ustanovi, ili su već boravila po izrečenoj sankciji/mjeri u ovim ustanovama, neće se moći izvršiti povraćaj u pređašnje stanje s aspekta vremena lišenja slobode ovih lica. No, iako je CGO ovo sve naveo u svojoj inicijativi još 2012. i kasnijim urgencijama odnosno prijedlozima za prioritetno odlučivanje u skladu sa članom 50 Poslovnika Ustavnog suda Crne Gore, Ustavni sud do danas ignoriše ovo pitanje od nespornog javnog interesa, a za činjenicu da je 439 lica u Crnoj Gori poslato na neustavan način u zatvor još niko nije odgovarao- zaključuje se u saopštenju.