Scena

KOTOR ART: Koncerti „Ansambla 4.1“ i Berezovskog u Crkvi Svetog Duha

1607ansambleko
D
va koncerta – „Ansambla 4.1“ i pijanista Borisa Berezovskog - biće večeras priređeni u Crkvi Svetog Duha, u okviru Don Brankovih dana muzike ovogodišnjeg 6. Kotor Arta.

KOTOR ART: Koncerti „Ansambla 4.1“ i Berezovskog u Crkvi Svetog Duha
Portal AnalitikaIzvor

Prvo će na scenu u 21 čas stati njemački kvintet „Ansambl 4.1“, čiji su članovi: Tomas Hope, pijanista i saradnik na Visokoj muzičkoj školi „Hans Ajsler“ u Berlinu, Jerg Šnajder, prvi oboista u Jenskoj filharmoniji, Aleksandar Gliksman, prvi klarinetista u Berlinskoj filharmoniji, Fric Palman, prvi hornista u orkestru Državne kapele u Vajmaru, i Kristof Knit, prvi fagotista Kamerne akademije iz Potsdama. Oni će se publici u Kotoru predstaviti izvođenjem dva kvinteta za klavir i duvače Volfganga Amadeusa Mocarta, odnosno Valtera Gizekinga, a zatim će premijerno interpretirati Dinarsku svitu mladog autora Marka Kovača, kao porudžbina Festivala.

Podsjećamo, Marko Kovač je student kompozicije na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Isidore Žebeljan. Rođen je 1990. godine u Trebinju, a prije toga je završio klavirski odsjek u podgoričkoj srednjoj muzičkoj školi, u klasi prof. Anke Asanović. Osvajao je nagrade na republičkim i međunarodnim pijanističkim takmičenjima i pohađao majstorske kurseve.  Njegova muzika je izvođena u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. Nastupa kao pijanista, izvodeći svoja i djela svojih kolega.

1607BerezovskykoDrugi dio večeri pripašće proslavljenom ruskom pijanisti Borisu Berezovskom, koji će prirediti koncert od 22 časa u istom prostoru. Program pod nazivom „Ruska oluja“ čine djela Johana Sebastijana Baha, Frederika Šopena, Franca Lista i Petra Iljiča Čajkovskog.

Boris Berezovski završio je studije na Moskovskom konzervatorijumu, i već na prvom nastupu u londonskom Vigmor holu (1988) muzički kritičar Tajmsa opisao ga je kao „umjetnika zasljepljujućeg virtuoziteta i ogromne snage“. Pobjednik je Pijanističkog takmičenja „Čajkovski“ dvije godine kasnije, i od tada redovno nastupa kao solista s najznačajnijim svjetskim orkestrima, poput Kraljevskog orkestra Koncertgebaua, filharmonija Londona, Njujorka, Berlina, Roterdama, Japana, simfonijskih orkestara Danskog nacionalnog radija, Radio Frankfurta, Francuskog nacionalnog orkestra. Diskografski opus Berezovskog obuhvata klavirske koncerate Ludviga van Betovena, Sergeja Rahmanjivova, Petra Iljiča Čajkovskog i Franca Lista, kao i izdanja s delima solističke i kamerne muzike.

Portal Analitika