Abiznis

Poglavlje Poljoprivreda i ruralni razvoj predstavljeno u Plužinama i Šavniku

187poljoprivredapluzineok
N
a putu Crne Gore ka Evropskoj uniji, pregovaračko poglavlje 11 - Poljoprivreda i ruralni razvoj je jedno od najznačajnijih poglavlja, budući da je poljoprivreda ubjedljivo najčešća djelatnost ruralnog stanovništva i da zauzima značajan udio u BDP-u Crne Gore, saopšteno je Portalu Analitika iz Fondacije za razvoj sjevera Crne Gore.

Poglavlje Poljoprivreda i ruralni razvoj predstavljeno u Plužinama i Šavniku
Portal AnalitikaIzvor

Kroz Instrument za predpristupnu podršku – IPA, putem koga se obezbjeđuje finansijska podrška zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima, u okviru komponente za poljoprivredu i ruralni razvoj, bespovratna sredstva EU i nacionalno kofinasiranje treba da omoguće crnogorskoj poljoprivredi i ruralnim područjima da u pretpristupnom periodu poboljša efikasnost tržišta hrane i implementaciju standarda Evropske unije u ovim oblastima, da se izvrši priprema za sprovođenje agro-ekoloških mjera i izrade lokalne razvojne studije, ali i da se da značajan podstrek razvoju ruralne ekonomije.

S obzirom na to da je stanovništvo u Crnoj Gori nedovoljno informisano o tome šta sve podrazumijevaju pregovori u ovoj oblasti, koje su to obaveze koje se moraju sprovesti, ali i koristi i ograničenja za državu i poljoprivredne proizvođače koje donosi proces pristupa Evropskoj uniji, FORS Montenegro je u okviru projekta „Hajde da razgovaramo o EU - 2“ organizovao prezentacije na temu ovog pregovaračkog poglavlja u Plužinama i Šavniku. Prezentacije su održane 18. jula a na ovu temu su govorili Velimir Šljivančanin, sekretar radne grupe 11 za pripremu pregovora o pristupanju Crne Gore EU za oblast pravne tekovine EU u Ministarstvu vanjskih poslova i evropskih integracija Crne Gore i Miloš Kusovac u ime Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, član radne grupe za pregovaračko poglavlje 11. Prezentacije su organizovane u  saradnji sa lokalnim upravama, a prisustvovao je veliki broj poljoprivrednika i predstavnika malih gazdinstava koji su ovim putem dobili informacije o EU modelu koji će biti podsticajan za njih i crnogorsku poljoprivredu.

Projekat „Hajde da razgovaramo o EU 2“ se finansira iz komunikacionog budžeta Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori i predstavlja dio sveobuhvatnog komunikacionog plana Delegacije EU za Crnu Goru. Projekat se realizuje u opštinama: Berane, Andrijevica, Plav, Rožaje, Bijelo Polje, Žabljak, Šavnik, Plužine i Pljevlja, u saradnji sa Ministarstvom vansjkih poslova i evropskih integracija Crne Gore i lokalnim upravama iz ciljnih opština i ima za cilj da poboljša znanje i razumijevanje građana sjeverne Crne Gore o Evropskoj uniji u cjelini, njenim vrijednostima, funkcionisanju njenih institucija i procesu integracija kroz sveobuhvatnu kampanju podizanja svijesti o ovoj temi i aktivno uključivanje ciljnih grupa.

Glavne projektne aktivnosti obuhvataju obilježavanje mjeseca EU mjeseca, javne prezentacije o EU i procesu integracije, promociju Instrumenta za pretpristupnu pomoć - IPA i projekata podržanih kroz ovaj mehanizam, radionice u osnovnim i srednjim školama, likovno takmičenje za učenike osnovnih škola, literarni konkurs za učenike srednjih škola i izradu i distribuciju promotivnog materijala i publikacija.

Vijednost projekta „Hajde da razgovaramo o EU 2“ je 63.285,76 eura, od čega Evropska unija finansira 49.990 eura.

Portal Analitika