Avion Malezija erlajnsa na letu MH17 iz Amsterdama za
Ukrajinske vlasti, proruski pobunjenici i ruski mediji počeli su iznositi svoje verzije o tome ko je krivac za obaranje Boinga 777. Ministar unutrašnjih poslova Ukrajine Anton Geraščenko je izjavio da je avion malezijske kompanije oboren raketnim sistemom BUK zemlja-vazduh (SA-11), ruske proizvodnje, čiji je domet 20.000 metara. Predśednik Ukrajine Petro Porošenko vjeruje da je pad putničkog aviona - "teroristički čin".

Različite verzije istine: Tragedija je postala nova tačka razdora između ukrajinskih vlasti i pobunjenika koji se međusobno optužuju za rušenje Boeinga 777, pri čemu niko ne sumnja da je riječ o namjernom obaranju aviona, a ne o tragičnoj nesreći.

"Oči svijeta su uperene ka istoku Ukrajine. Mi nemamo vremena za propagandu, mi nemamo vremena za igre", izjavio je američki predśednik Obama. “Gospodin Putin ima najveću kontrolu nad nasiljem koje vlada na istoku Ukrajine. On ima najveću moć da razriješi situaciju, ali do sada to nije učinio”, ocjenio je američki predśednik.

Bitka za istragu: Premijer Ukrajine je izjavio da će međunarodnim, nepristrasnim istražiteljima biti dozvoljeno da ispitaju na terenu kako je došlo do pada aviona.
Uslov koji su proruske snage postavile jeste da u timu budu predstavnici Donjeckog regiona, Kremlja, OEBS-a, a objavili su da su spremni da prihvate i istražitelje iz Ukrajine. Ruski predsjednik Vladimir Putin je rekao da je neophodna "temeljna i objektivna istraga", a iz Moskve je stigao poziv iz Međunarodnog vazduhoplovnog komiteta (IAC) da se formira međunarodna grupa za istragu pod pokroviteljstvom Međunarodne organizacije civilnog vazduhoplovsta (ICAO), koje funkcioniše pod okriljem UN.
Tim od 30 istražitelja OEBS-a stigao je helikopterom na mjesto đe je pao malezijski avion na letu MH17 u blizini Donjecka i započeo istragu. U blizini traje razmjena vatre iako su proruski separatisti pristali na trodnevni prekid vatre, kako bi omogućili "spasilačkim službama rad na mjestu pada aviona" po riječima samozvanog premijera Narodne republike Donjecka Aleksandra Borodaja (agencija RIA). Ruska strana je poslala obavjest o pronalasku “crne kutije”.
Savjetnik u Ministarstvu unutrašnjih poslova Ukrajine Anton Heraščenko piše na svojoj fejsbuk stranici o pokušajima ruskog predśednika da sakrije dokaze: "U ovom trenutku Putin očajnički pokušava da sakrije posljedice svojih djela pokušavajući da sakrije raketni kompleks 'Buk' na ruskoj teritoriji. Po informaciji ukrajinskih službi raketni sistem ‘Buk’ je prošao kotu 48.011623, 38.763036 na putu T-0522, udaljenu od granice Rusije samo desetak kilometara. Pretpostavljaju da su to sistemi koji su ispalili rakete na malezijski avion i da će biti uništeni...“

Presretnuti razgovori: Ukrajinske obavještajne službe su takođe objavile presretnute razgovore između proruskih separatista, čiju vjerodostojnost će provjereti komisija koja bude istraživala vinovnike zločina ( http://youtu.be/BbyZYgSXdyw ):
Igor Bezler: Upravo smo srušili avion. Grupa Minera. Pao je blizu Jenakieva (regija Donjeck)
Vasilij Geranin: Piloti. Gdje su piloti?
Igor Bezler: Išli su da pretraže avion.
Vasilij Geranin: Prije koliko minuta?
Igor Bezler: Prije otprilike 30 minuta.
Kometar SBU-a : Nakon pregleda mjesta nesreće teroristi su vrlo brzo shvatili da su oborili civilni avion. Drugi dio razgovora odvijao se 40 minuta kasnije.
“Major”: Ljudi iz Černukina su oborili avion. Sa kontrolne tačke u Černukinu. Oni su Kozaci.
“Grek”: Da, šefe.
"Major": Avion se raspao u vazduhu. Pronašli smo ih 20. Civila.
“Greek”: Dakle, što tačno ima tamo?
“Major”: Ukratko, to je stopostotno putnički avion.
“Greek”: Da li je tamo puno ljudi?
“Major”: Dijelovi aviona pali su ravno u dvorišta ljudi.
“Greek”: O kojem se avionu radi?
“Major”: Nijesam još uspio da utvrdim. Još nijesam bio na mjestu događaja. Znam samo da su dijelovi ljudskih tijela posvuda.
“Greek”: Ima li išta od oružja?
“Major”: Apsolutno ništa. Isključivo civilne stvari.
“Greek”: Ima li dokumenata?
“Major”: Da, pronašli smo studentsku povlasticu jednog Indonežanina. Sa Univerziteta Tompson.
Sljedeći dijalog:
Borac: Vezano za oboreni avion. Radi se o civilnom avionu. Ima leševa žena i đece. Na televiziji kažu da je to Malezia erlajns. Što je radio iznad ukrajinske teritorije?!
Nikolaj Kozicin: To znači da su prevozili špijune. Nijesu trebali jebeno lećeti. Ovđe je rat.

Propagandni rat: Na službenom sajtu proruskih separatista piše da je malezijski avion pao, jer ga je srušio ukrajinski vojni avion kojeg su oborile proruske snage. "Očevici su viđeli da je ukrajinski borbeni avion napao putnički Boeing 777. Nakon toga, putnički avion se prepolovio i pao na područje Republike Luhansk (samoproglašene republike proruskih separatista na istoku Ukrajine). Nakon tog napada, ukrajinski avion je i sam srušen na teritoriji Republike Luhansk", stoji na službenom sajtu te "republike".
U besmilicama objavljenim u propagandnom ratu kao da je prednjačila ruska agencija Interfax pozivajući se na izvor pri ruskoj avio agenciji Rosaviji. Prema tom izvoru Ukrajinci su srušili malezijski avion raketom zemlja-vazduh misleći da je u pitanju avion kojim se ruski predśednik Vladimir Putin vraćao u Rusiju sa turneje po Južnoj Americi. Putinov avion je posebno dizajniran Iljušin Il-96 300. To je avion sa četiri motora, dug 55 metara sa rasponom krila od 60 metara. Boing 777-200 je dug 63 metra, sa rasponom krila od 61 metra. Da stvari budu još grđe mnogi su ovu besmislicu iskoristili kao “logičnu” pa se može često čuti da se to koristi kao argument i na balkanskim prostorima među ruski nastrojenim pojedincima. Zaboravili su samo jednu činjenicu da se avioni u preletu preko neke teritorije identifikuju lokalnim kontrolama letenja.
Ko je Igor Girken: Jedan od lidera proruskih pobunjenika u Donbasu vrlo je otvoreno potvrdio da oni stoje iza napada nakon kojeg je srušen malezijski avion. Ratno ime mu je Igor Strelkov, dok mu je pravi identitet Igor Girken. On je izjavio sljedeće: “Upozorili smo vas da ne letite našim nebom”, stoji na web stranici koju koriste separatisti, ali izjava je brzo nakon toga uklonjena. Igor Ivanovič Strelkov je i veteran je proruskih i prosrpskih ratova u BiH i Čečeniji. U svojoj biografiji ističe da se borio u ratu u BiH i to na strani Vojske Republike Srpske. Strelkov (Girken) je jedno od najpoznatijih lica proruskih ustanika, a ukrajinski izvori tvrde da je veteran ruske vojne obavještajne agencije.
Američka televizijska mreža CBS je uspjela skinuti njegovu izjavu s veb stranice. Btw, Girkin je, predstvaljajući se kao ministar obrane i zapovjednik oružanih snaga Novorusije i proruskih snaga u Donjecku, dao izjavu o učešću Srba u sukobima na istoku Ukrajine: “Srbi se uspješno bore pod vodstvom Bratislava Živkovića. Srpski borci nemaju gubitke. Nedavno je nova grupa pojačanja stigla iz Srbije. Odred “Jovan Šević” raste i sada broji 35 dobrovoljaca. Od sada im se obraćamo kao “slovenskom odredu”, pošto pored Srba ima još dobrovoljaca iz drugih slovenskih država”.
Sporna trasa: Sve više i više se pitanje odgovornosti za smrt putnika u avionu Malezija erlajnsa adresira i pitanju preleta aviona preko teritorija u sukobu. Nakon obaranja transportnog aviona ukrajinskih snaga prošle nedelje Ukrajina je zatvorila vazdušni prostor na istoku za civilni saobraćaj do visine 9.750 metara. Maležanski avion MH17 je letio na 10.600 metara. “Malezia erlajns je koristio ovu rutu godinama i uvijek je bila sigurna. Čak 15 od 16 azijsko-pacifičkih avio-kompanija, a i neke iz Evrope lete tom trasom", rekao je malezijski ministar saobraćaja Liov Tijong Lai na konferenciji za štampu dodavši da "nije bilo instrukcija u posljednji čas da se promijeni putanja leta".

Avioni su imali dovoljno razloga da lete preko Ukrajine jer je to najkraći put između evropskih zemalja i velikih gradova na jugoistoku Azije, a kraća putanja znači manji utrošak goriva i veći profit za kompanije. Često se javljaju teorije po kojima je sporenje Rusije i Ukrajine oko vazdušnog prostora iznad Krima imalo za posljedicu da većina avio-kompanija zbog problema sa nadležnošću izbjegava letenje iznad Krima, a ni Malezija erlajns nije bila izuzetak. Međunarodna organizacija za civilnu avijaciju smatra taj prostor ukrajinskom odgovornošću, dok to Rusija osporava.
Nakon tragedije, brojne avio-kompanije su proglasile Ukrajinu zonom u koju neće lećeti, ali se sve do juče ruta preko Donjeckog regiona smatrala sigurnom za civilnu avijaciju. Evropska organizacija za sigurnost avio prometa Eurocontrol objavila da je vazdušni prostor iznad istočne Ukrajine zatvoren, a američke aviokompanije samoinicijativno su se saglasile da će izbjegavati vazdušni prostor u blizini rusko-ukrajinske granice po informaciji američke Savezne uprave za aviopromet.
Najveća njemačka aviokompanija Lufthansa i ruska državna aviokompanija Aeroflot, kao i ruska aviokompanija Transaero objavili su da će ubuduće izbjegavati ukrajinski vazdušni prostor. Uprave za bezbjednost vazdušnog prometa Sjedinjenih Država i Evrope upozorile su još u aprilu pilote na potencijalni rizik ukoliko lete u ukrajinskom vazdušnom prostoru ili blizu njega. Predstavnica britanske aviokompanije British Airways rekla je da njihovi avioni ne lete preko ukrajinskog vazdušnog prostora, "osim jednom na dan, na liniji između Londona i Kijeva".

Pad akcija: Evropska agencija i agencija za civilno vazduhoplovstvo Ujedinjenih naroda ICAO, upozorili su da su aviokompanije izložene "velikom riziku" u tome području i preporučili im da biraju alternativne pravce. Ovakva situacija i ovakve preporuke izazvaće povećanje troškova aviokompanija što se mora odraziti na njihovo poslovanje i njihovu vrijednost akcija na berzama. Neke avio linije će biti ukinute zbog neekonomičnosti.
Akcije Lufthanze su već zabilježile manji pad. Uočen je, takođe, trend prodaje akcija na Vol Stritu kako bi investitori izbjegli rizike od gubitaka u strahu od produbljivanja krize i uvođenja sankcija SAD prema Rusiji, i ulaganja u sigurne investicije, kao što su zlato i obveznice Vlade SAD. Prema Rojtersu, čini se da ekonomska situacija u svijetu nikada nije bila nesigurnija imajući u vidu aktuelnu ukrajinsku krizu i eskalaciju sukoba u Gazi.
Kako do istine o tragediji: Sve međunarodne organizacije, počev od UN, vrlo su oštre i izričite u traženju da se ispitaju sve okolnosti oko obaranja aviona Malezija erlajnsa na letu MH17 iz Amsterdama za
Mada bi to bila slaba utjeha porodicama žrtava, možemo samo da podržimo nadu da će do razriješenja krize u Ukrajini doći i da će to biti posljednja neodgovrna avantura u Evropi sa ciljem mijenjanja granica država.
Čini se da ni oni koji su pokrenuli ovu spiralu nasilja nijesu imali svijest o mogućim posljedicama i gubitku kontrole nad odmetnutim paravojnim formacijama, postavši tako, na neki način, taoci ekstremista koje su sami naoružavali. Sličnu situaciju smo imali polovinom devedesetih prošlog stoljeća sa srpskim paravojnim formacijama u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
Slobodan JOVANOVIĆ