Kavarić je rekao da se predloženim izmjenama stavlja naglasak na neke segmente kojima se želi podstaćo snažniji investicioni zamah.
Izmjenama je predviđeno da strani investitor može ulagati u domaće preduzeće, odnosno samo sa domaćom kompanijom ili pojedincem osnovati privredno društvo za proizvodnju i promet naoružanja i vojne opreme.
Poslanik Demokratskog fronta (DF), Janko Vučinić kazao je da se protivi predloženim izmjenama jer se njima omogućava da strani državljani budu većinski vlasnici crnogorskih fabrika oružja.
On je podsjetio na neke od stranih kompanija, koje su, kako je rekao, imale odriješene ruke da za mali novac kupe ogromnu imovinu.
Vučinić je rekao da je Rudnik mrkog uglja u Beranama uništio strateški investitor, a naveo je i slučaj Željezare i Crnogorskog Telekoma.
Poslanik Socijalističke narodne partije (SNP), Obrad Gojković rekao je da bi trebalo utvrditi da li strane investitore privlači ranjivost crnogorske ekonomije ili njena snaga.
„U turizmu imamo kadar i prirodne predispozicije, ali nijesmo imali kapital da uložimo kao pojedinci. Isto je i u oblasti bankarstva i industriju prerade, sirovina i rude. Sve ranjivosti ovoga društva su iskorišćene“, rekao je Gojković.
To je, kako je naveo, jedan predatorski odnos stranih investitora prema Crnoj Gori.
Gojković je pitao koje su perspektive izmjena i dopuna zakona i da li se zakon piše za proizvodnju ili za promet oružja.
„Ako je proizvodnja to se može podržati, a ako je promet to je nešto što se može podržati, ali kao poslanici treba da znamo o čemu se radi“, kazao je Gojković.
Mladen Bojanić iz Pozitivne Crne Gore ocijenio je da je velika razlika da li se radi o proizvodnji ili prometu.
„Koje su to cifre koje treba da očekujemo u stranim investicijama vezano za promet i proizvodnju oružja? Trebalo je da nam strane direktne investicije obezbijede ravnomjeran i održiv razvoj i povećaju zaposlenost“, rekao je Bojanić.
Prema njegovim riječima, u svim zemljama u kojima postoji priliv stranih investicija, a slabu vladavinu prava, dešava se suprotno, odnosno pospješuje se korupcija, a benefite ima mali broj ljudi bliskih vlasti.
„Trebalo bi se pozabaviti vladavinom prava, monopolima i korupciji i trebalo bi da se nama prilagođavaju strani investitori“, rekao je Bojanić.
Srđan Perić iz Pozitivne kazao je da bi se stanje sa investicijama u Crnoj Gori moglo uporediti sa filmom Živka Nikolića Čudo neviđeno.
„Ono što sam sada zamislio to niko nikad niđe vidio nije", citirao je Perić Nikolića.
Film Čudo neviđeno je, mkako je dodao, snimljen prije 30 godina, a oslikava ekonomski model razvoja crnogorske Vlade.
"Vi se krećete žanrovski gledano između horora i komedije", kazao je Perić.
Azra Jasavić iz Pozitivne rekla je da je "čudo neviđeno" da je od referenduma u Crnu Goru uloženo pet milijardi EUR.
„Đe su te pare? Da nijesu možda uložene u 'ljepotu poroka' Demokratske partije socijalista (DPS)?“, pitala je Jasavić.
Kavarić je objasnio da izmjene i dopune zakona ne bi trebalo shvatati samo u funkciji vlasništva nad kompanijama za proizvodnju i promet naoružanja i vojne opreme, već u širem domenu vojne industrije, odnosno proizvodnje specijalnih čelika, djelova za avione, motore i kamione. (Mina BUSINESS)