-Ipak, eventualne izmjene zakonskih propisa u cilju pukog administrativnog regulisanja apsolutne visine kamatnih stopa nemaju uporište u praksi većine članica zemalja Evropske unije (EU). Čak, regulisanje cijena je suprotno temeljnim principima EU. Uporedna iskustva o ovom problemu su različita i u regionu, što je potvrda da univerzalnog recepta za regulisanje ovog problema nema i da moramo raditi na iznalaženju rješenja koje će biti prilagođeno prilikama na crnogorskom tržištu- ističe se u saopštenju Udruženja banaka, dostavljenom Portalu Analitika.
Naglašavaju da je svaki pokušaj administrativnog regulisanja rada tržišta "veoma osjetljivo pitanje sa posljedicama koje se u najvećem broju slučajeva ne mogu predvidjeti".
-Praksa je pokazala da se često dešava da takve mjere proizvode negativne efekte, čak i za segmente tržišta kojima se predloženim mjerama htjelo pomoći. Istraživanja su pokazala da se ovim mjerama najrizičnijim klijentima uskraćuje pristup kreditima, te da se oni podstiču da se obrate nekim neregulisanim ili čak i neregularnim formama zaduživanja, protiv kojih se svi mi kojima je uređeno finansijsko tržište prioritet, trebamo boriti. Visinu kamatne stope nije ispravno posmatrati samo u kategorijama nominalne kamate i bez analize njene strukture koja opredjeljuje veličinu. Napominjemo da visina kamatnih stopa nije uzrok, već posljedica stanja u ekonomskom sistemu, te da se rješenje mora tražiti na teži, ali jedini ispravan način - otklanjanjem uzroka koji su doveli do toga. Uzroke je moguće otklanjati samo ukoliko se ovom pitanju pristupi sistematski i sistemski, identifikovanjem gorućih ekonomskih problema koji su doveli do rasta rizičnosti plasmana i uticali na nivo kamatnih stopa kao i definisanjem mjera za njihovo rješavanje- navedeno je u saopštenju.
Napominju da UBCG kao strukovna organizacija ne želi da bude uvučena na teren neekonomskih rasprava, već se zalaže za to da se stručnim i argumentovanim činjenicama dođe do najboljeg rješenja koje će imati konkretne i održive benefite za građane i privredu.
-Zato još jednom apelujemo i pozivamo predlagača da u konstruktivnoj atmosferi dođemo do rješenja prihvatljivog za sve koje ovaj problem dotiče- zaključuje se u saopštenju.