To je istorijski važan događaj za savremenu Crnu Goru koji je pokazao stvarne kapacitete društva i njegovih struktura da prihvate različitost. Sami događaj pokazao je postojanje političke podrške i riješenost policije da garantuje bezbjednost. Međutim, svi drugi u nacionalnom sistemu pokazali su priličnu nezainteresovanost da se efikasno nose sa izazovima homofobije i problemima društvenog neprihvatanja LGBT osoba.
S prve crnogorske Povorke ponosa saopšteni su jasni zahtjevi: dosljedna implementacija i monitoring nacionalne LGBT politike, sadržajno i vidljiva integracija ljudskih LGBT prava i pitanja u javno obrazovanje i uspostavljanje nacionalnog dijaloga, uz pomoć Vlade, između LGBT zajednice i sportskih kolektiva i navijačkih asocijacija.
Godinu dana od održavanja prve Povorke ponosa, i pored jasno i detaljno argumentovanih zahtjeva, suočavamo se sa potpunim odsustvom aktivnosti na polju obrazovanja koje je ključno kako bi se preventivno i sistemski djelovalo na smanjenje homofobije i opšte neprihvaćenosti LGBT osoba u crnogorskom društvu. Zahtjevi LGBT Foruma Progres upućeni resornom ministru, za kreiranje plana izmjena i dopuna crnogorskih udžbenika, kako bi se svrsishodno uključila LGBT tematika, potpuno su odbijeni. Maloljetnici, učenici osnovnih i srednjih škola, prednjače u nasilju prema LGBT osobama. To potvrđuje zvanična pravosudna statistika a resor obrazovanja već duži niz godina je bez adekvatnog sistemskog i profesionalnog odgovora.Prilika je da podsjetimo i na seriju propusta policije. LGBTIQ Socijalni Centar, jedino mjesto za okupljanje i društveni život LGBT osoba napadnut je, od otvaranja, 23 puta. Počinioci ni u jednom od ovih slučajeva nisu pronađeni a ostali su nerasvijetljeni napadi na vodeće ličnosti LGBT zajednice.
Ekstremnu mržnju i nasilje prema LGBT osobama nije moguće spriječiti ignorisanjem problema i vođenjem prekršajnih postupaka. Krivično pravna zaštita LGBT osoba mora biti unaprijeđena. Ohrabruje spremnost Vrhovnog državnog tužilaštva da se razvije konstruktivni dijalog i unaprijede kapaciteti za punu zaštitu LGBT osoba.
Na predlog 78 članova prihvaćena je inicijativa da se osnivač i prvi direktor LGBT Foruma Progres Zdravko Cimbaljević promoviše u počasnog predsjednika ove organizacije, zbog svog doprinosa razvoju ljudskih prava i LGBT pokreta u Crnoj Gori.
Cimbaljević, prvi javno deklarisani gej, svojim autovanjem i djelovanjem tokom tri godine, kao politički i društveni predstavnik LGBT zajednice, pružio je odlučujući doprinos sadržaju i ubrzanju procesa socijalne inkluzije LGBT osobe. Uz mnoge probleme, opstrukcije i lične rizike, Cimbaljević je, kao lider LGBT Foruma Progres,i jedini javno deklarisani gej, proizveo dugoročne društvene i mentalitetske promjene.
LGBT Forum Progres uputiće inicijativu da se 18. februar, dan kada se Cimbaljević, preko stranica dnevnika „Vijesti“, javno deklarisao kao prvi gej u Crnoj Gori, u sklopu implemetacije vladine LGBT politike, obilježava kao Dan LGBT vidljivosti.Takođe, prema Vladi Crne Gore je podnijeta inicijativa da se uspostavi konsultativno radno tijelo - Savjet LGBT zajednice kao i da se 9. maj ubuduće, između ostalog, obilježava i kao nacionalni dan LGBT inkluzije. Tog dana Vlada Crne Gore je usvojila prvu nacionalnu LGBT politiku.
Godišnjica Prve povorke ponosa prilika da se LGBT Forum Progres, kao njen organizator, još jednom zahvali svim učesnicama povorke, koji su pokazali izuzetnu građansku hrabrost i solidarnost i pružili izuzetan doprinos vidljivosti LGBT zajednice u Crnoj Gori, zaključuje se u saopštenju.
LGBT Forum Progres