Vazduh u Crnoj Gori, ocjenjivan sa aspekta globalnog pokazatelja sumpor(IV)oksida (SO2) je dobrog kvaliteta, s tim da je bešto lošijeg kvaliteta u Podgorici, Nikšiću, Pljevljima i Baru, rezime je Izvještaja o stanju životne sredine za 2013.godinu.
- Koncentacija azot oksida (NO2) je na svim mjernim mjestima bila ispod propisanih graničnih vrijednosti. Evidentirane su povećane koncentracije prizemnog ozona i u primorskom i kontinentalnom dijelu. Dobra ocjena kvaliteta vazduha odnosi se na koncentraciju ugljen(II)oksida (CO) na svim mjernim mjestima. Koncentracije teških metala u PM10 česticama bile su takođe u okviru propisanih normi, piše u godišnjem Izvještaju.
Na lošiji kvalitet vazduha, kako se konstatuje, najviše su uticala prekoračenja koncentracije praškastih materija PM10 i PM2,5.
- Ovaj problem najizraženiji je u Pljevljima i Nikšiću gdje su, osim velikog broja prekoračenja, evidentirane i visoke koncentracije na dnevnom nivou, kao i prekoračenje dozvoljene srednje godišnje koncentracije. Broj prekoračenja graničnih vrijednosti srednjih dnevnih koncentracija zabilježen je i u Podgorici i Baru. Povećane koncentacije policikličnih aromatičnih ugljovodonika, markera benzo(a)pirena i samog benzo(a)pirena, čija srednja godišnja koncentracija u Nikšiću, Pljevljima i Podgorici prelazi propisanu ciljnu vrijednost, ukazuju na veliki uticaj sagorijevanja goriva na kvalitet vazduha, poručeno je u Izvještaju.
Na kvalitet vazduha najviše su uticale emisije koje su rezultat sagorijevanja goriva u
velikim i malim ložištima i u motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem, emisije iz industrije, kao i nepovoljni meteorološki uslovi i veoma česta pojava stabilne atmosfere, temperaturnih inverzija uz visoki atmosferski pritisak.
- Tokom 2013. godine prekoračenja koncentracije PM čestica u odnosu na propisane vrijednosti evidentirana su u Pljevljima, Nikšiću, Podgorici i Baru. Prisustvo ovih čestica u koncentracijama iznad propisanih sa aspekta zaštite zdravlja najveće je u Pljevljima.
Prekoračenja se najčešće dešavaju tokom sezone grijanja. Evidentirane su niže srednje godišnje koncentracije ovog polutanta u odnosu na prethodne godine na svim mjernim mjestima, zaključuje se u Izvještaju.