To bi značilo da, ukoliko ne dođe do vanrednih izbora, ili nekim čudom do dogovora, do kraja novembra, Skupština ne bi obavljala zakonom izvršene obaveze, što je uslov za njeno raspuštanje i formiranje privremenog tijela, koje će imenovati Vlada.
Poslanik Socijalističke narodne partije, pravnik Neven Gošović objašnjava da je Zakonom predviđeno da skupština može da bude raspuštena ako ne zasijeda duže od šest mjeseci i ukoliko ne izvršava odluke nadležnih sudova i ne izvršava zakonom utvrđene obaveze, prinudna uprava može biti uvedena.
"Vlada je u obavezi da Skupštini predoči da ista nije u mogućnosti da radi. Na predlog MUP-a, koje je zadužen da nadgleda rad lokalnih samouprava Vlada donosi to rešenje. Predsjednik države dužan je da dan nakon proglašenja prinudne uprave donese odluku o raspisivanju izbora, koji moraju biti održani najkraće 60, a najduže 100 dana nakon toga. U međuvremenu, prinudnu upravu čine tri povjerenika koja imenuje Vlada", objašnjava Gošović.
On smatra da prinudna uprava nikako ne bi bila dobro rješenje. To bi, ističe on, bilo neodgovorno prema građanima koji su očekivali da će se vlast formirati shodno njihovom glasanju.
"Bolje je uložiti dodatni napor da se vlast formira. Još četiri mjeseca bezvlašća ne bi nikako bilo dobro ni za građane, ni za glavni grad", zaključio je Gošović.
Funkcioner Socijaldemokratske partije Džavid Šabović smatra da bi uvođenje prinudne uprave bilo iznuđeno rješenje, sa kojim nije saglasan.
On ističe da bi takav model vlasti bio lošiji od dogovora sa opozicijom, ali ujedno i bolje nego sporazum sa DPS.
"Sve dok postoji šansa za dogovbr, nisam za uvođenje prinudne uprave, ali i to je bolje nego formiranje vlasti sa DPS. Najveća greška je što smo odugovlačili pregovore i doveli sebe u ovu poziciju. Najbolje rješenje bi bilo da Dragan Bogojević vrati mandat, nađe se peti odbornik, novi nestranački kandidat za gradonačelnika i nastavi se putem kojim se krenulo, a to je formiranje vlasti sa opozicijom", zaključio je Šabović.
DN