Potpredsjednik Nove srpske demokratije i predsjednik Odbora za evropske integracije Slaven Radunović ocijenio je u razgovoru za Portal Analitika da bi izlaz iz postojeće pat pozicije - kada je u pitanju formiranje lokalne vlasti u Podgorici - mogao biti da se koalicija Evropsko lice Podgorice, Demokratski front i SNP, nakon odustajanja Dragana Bogojevića, usaglase o novom kandidatu za gradonačelnika. Radunović smatra da bi novi izbori u Podgorici bili veoma loš scenario za opoziciju, zbog kako je kazao, raznih zloupotreba DPS-a.
- Na SDP-u i gospodinu Bogojeviću, ukoliko ne vrati mandat, je odluka. Demokratski front i SNP su napravili apsolutno sve što je bilo do njih, kako bi se došlo do rješenja koje vodi DPS u opoziciju, kazao je Radunović za Portal Analitika.
Upitan da li su dešavanja u Pozitivnoj Crnoj Gori uticala na krah pregovora, Radunović je kazao da nije saglasan sa tezama koje se čuju iz SDP-a o odgovornosti Pajovićeve stranke.
-Oba njihova odbornika, a i obje strane koje su u nesporazumu, potpuno nedvosmisleno podržavaju smjenu DPS-a i izbor gradonačelnika u dogovoru sa DF, SNP i SDP. Pojedinci su dešavanja u PCG željeli da iskoriste kao alibi za svoju neodlučnost ili nedostatak lične hrabrosti, kaže Radunović.

ANALITIKA: Pregovori SDP-a, Pozitivne, Demokratskog fronta i Socijalističke narodne partije o formiranju manjinske uprave u Glavnom gradu zapali su u ćorsokak nakon što je Dragan Bogojević odustao od trke za gradonačelnika a predsjednik SDP-a naveo da nema preduslova za realizacju tog koncepta. Ko je po Vama odgovoran za ovakvu situaciju?
RADUNOVIĆ: Ne bih da generalizujem pitanje odgovornosti. Kada bih rekao da je kriv SDP, time bih optužio i Džavida Šabovića ili Izeta Bralića, a obojica su pokazali dosljednost i hrabrost u želji da se Crna Gora mijenja na bolje. Ne mogu da kažem ni da je kriva Pozitivna, jer bih time okrivio i Dritana Abazovića, kao i neke druge funkcionere ove partije, koji su još u predizbornoj kampanji insistirali na jasnijoj opozicionoj retorici ELPG.
Mislim da odgovornost ravnopravno dijele tri grupe političara iz koalicije ELPG: grupa nedoraslih ovako delikatnom trenutku, grupa duboko upletenih u sumnjive radnje s DPS-om i grupa nepopravljivih šovinista, koji ne mogu da prihvate da su svi građani Crne Gore jednaki. Od početka sam, kao i većina, znao da će ovi ljudi pokušati da opstruiraju ideju pomirenja i izgradnje boljeg i pravednijeg društva, ali sam se nadao da je njihov uticaj manji. Siguran sam da i dalje nije kasno za uspostavljanje većine za koju su glasali gradjani Podgorice, ali je za to potrebna odlučnija akcija onih koji smatraju da je sadašnje stanje u društvu neodrživo. Jedno je sigurno: Demokratski front i SNP su napravili apsolutno sve što je bilo do njih, kako bi se došlo do rješenja koje vodi DPS u opoziciju.

ANALITIKA: A zbog čega nije bilo izjašnjavanja o usaglašenom dokumentu na Predsjedništvu SDP-a?
RADUNOVIĆ: Niti imam dovoljno relevantnih informacija, niti želim da komentarišem odluke Predsjedništva SDP-a.
ANALITIKA: Da li to znači da unutar Krivokapićeve stranke postoji jak otpor bilo kakvom aranžmanu sa opozicijom?
RADUNOVIĆ: Znam samo da su argumenti kojim objašnjavaju dosadašnji izostanak dogovora - vrlo neubjedljivi.
ANALITIKA: Da li su, i koliko, za neupjeh pregovora sa opozicijom u Podgorici uticala i dešavanja u Pozitivnoj Crnoj Gori?
RADUNOVIĆ: Ponoviću, možemo samo da govorimo o dosadašnjem neuspjehu pregovora. Situacija se može promijeniti. Mislim da dešavanja u Pozitivnoj nisu imala nikakvog uticaja na tok pregovora. Oba njihova odbornika, a i obje strane koje su u nesporazumu, potpuno nedvosmisleno podržavaju smjenu DPS-a i izbor gradonačelnika u dogovoru sa DF, SNP i SDP. Prije možemo da govorimo o tome da su pojedinci dešavanja u PCG željeli da iskoriste kao alibi za svoju neodlučnost ili nedostatak lične hrabrosti.
ANALITIKA: Koji je izlaz iz ove pat situacije?
RADUNOVIĆ: S obzirom na to da je SDP jasno poručio da sa DPS-om više nema pregovora, ostale su dvije opcije. Prva, ukoliko ELPG i dalje kontroliše pet mandata, da se saglasimo oko novog kandidata za gradonačelnika i krenemo u stvaranje tima koji će na zakonit i domaćinski način voditi Glavni grad i, druga, da se krene u novi izborni proces, iz kojeg će DPS pokušati da, koristeći sve poznate metode iz raznih epizoda afere „Snimak“, izađe kao pobjednik i formira tim koji će nastaviti da vodi Podgoricu na nezakonit i nedomaćinski način. Na SDP-u i gospodinu Bogojeviću, ukoliko ne vrati mandat, je odluka.

ANALITIKA: Da se vratimo malo na proces evropskih integracije koji sa mjesta predsjednika Odbora za evropske integracije nadzirete. Vladin savjet za vladavinu prava priznao je nedavno da postoje kašnjenja u realizaciji mjera iz akcionih planova za poglavlja 23 i 24. Koja su to kašnjenja i čime su uslovljena?
RADUNOVIĆ: Kašnjenje se odnosi na veliki procenat mjera i aktivnosti iz akcionih planova, tako da nemam ambiciju da ih nabrajam. Reći ću samo da je situacija nešto bolja kada su u pitanju aktivnosti koje se odnose na pregovaračko poglavlje 24. Kašnjenja su proizvod realnosti da u crnogorskoj vladajućoj strukturi nema političke volje da se krene u odlučnu akciju, koja bi dovela do efikasnog obračuna sa najvećim problemima u društvu.
ANALITIKA: Problem su i presude koje padaju na najvećim sudskim instancama...
RADUNOVIĆ: Sva opravdanja koja se čuju - samo su u funkciji prikrivanja te političke realnosti. Implementacija propisa iz ovih oblasti znači, vrlo jednostavno, privodjenje pravdi konkretnih osoba, krivih za izvršenje konkretnih krivičnih djela, bez obzira na njihov društveni, politički ili imovinski status.
ANALITIKA: Da li postoji odgovornost i parlamenta za kašnjenja u realizaciji mjera iz akcionih planova a ne same Vlade i sudske vlasti?
RADUNOVIĆ: Mi, u parlamentu, uglavnom uspijevamo da realizujemo sve mjere iz akcionih planova koje se odnose na zakonodavnu vlast. Izuzetak je izbor VDT. Radi se o vrlo važnom sistemskom instrumentu, koji je od krucijalnog značaja u pokušaju stvaranja klime za efikasnu borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije. Kašnjenje u izboru nije dobro, ali je bolje od brzopletog postavljanja nekompetentne osobe na tako važnu poziciju. Dosad je proces izbora VDT bio „efikasan“, ali nam je stanje u Tužilaštvu bilo katastrofalno.

ANALITIKA: Postoji li opasnost da se zbog tih kašnjenja pregovori sa EU o tim poglavljima i privremeno prekinu?
RADUNOVIĆ: Sve češće zvaničnici najznačajnijih zemalja u EU pominju takvu mogućnost. Posljednji u nizu je gospodin Simon Sutur, predsjednik Odbora za evropske poslove francuskog Senata, koji je u svom izvještaju o stanju i perspektivama Crne Gore naveo mogućnost da Njemačka i Francuska blokiraju otvaranje novih poglavlja u pregovorima sa Crnom Gorom, dok se ne zatvore pregovoračka poglavlja 23 i 24.
Sve ukazuje da režim nije spreman da se odrekne veza sa podzemljem, kao ni raznih oblika zloupotrebe državnih resursa, tako da se ozbiljniji napredak u ovim oblastima može očekivati tek nakon neophodnih političkih promjena.
Nenad ZEČEVIĆ