Po zemljama, u Gvineji je 485 oboljelih - 358 sa smrtnim ishodom, u Sijera Leoneu 646 oboljelih - 273 sa smrtnim ishodom, Liberiji 468 oboljelih - 255 sa smrtnim ishodom i Nigeriji četiri oboljela i jednan slučaj koji je završen smrtnim ishodom.
- Smatra se da je trenutni rizik od izlaganja virusu ebole za putnike u međunarodnom saobraćaju i turiste prilično nizak. U svakom slučaju, sva lica koje dolaze iz država u kojima je registrovana epidemija ebole, shodno važećim zakonskim propisima u Crnoj Gori, neophodno je da prilikom ulaska u Crnu Goru, na graničnom prelazu obavjeste nadležnog policijskog službenika o državama u kojima su boravila, kako bi im se po unaprijed utvrđenoj proceduri od strane zdravstveno-sanitarnog inspektora, uručio akt o stavljanju pod zdravstveni nadzor u trajanju od 21 dan – dodaju iz IZJ.
Kako bi se spriječilo eventualno širenje epidemije, iz IJZ ističu da je strogo zabranjeno unositi svježe meso i mesne prerađevine iz Afrike, pogotovo iz Gvineje, Liberije, Sijera Leonea i Nigerije. Takođe, prilikom ulaska u našu zemlju posebna pažnja biće posvećena pregledu prtljaga putnika iz tih zemalja kako bi se spriječio unos mesa divljači.
- Iako do sada nije bilo registrovanog obolijevanja od ove bolesti kod putnika iz Evrope, Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje da svi putnici u navedene zemlje moraju biti upoznati sa trenutnom epidemiološkom situacijom, načinima prenošenja uzročnika ove bolesti kao i mjerama prevencije infekcije te postupcima koje treba da sprovedu ukoliko sumnjaju da su bili u kontaktu sa oboljelima od ebole – navode iz ove institucije.
Institut za javno zdravlje navodi da kontinuirano prati razvoj epidemiološke situacije i preporuke SZO-a i da će, zajedno sa drugim nadležnim institucijama i zdravstvenim ustanovama, „po potrebi predlagati i u skladu sa nadležnostima učestvovati u sprovođenju odgovarajućih mjera o čemu će javnost biti blagovremeno obavještena“.
Iz Instituta podsjećaju da je ebоlа tеškо оbоljеnjе kоје sе u 90 odsto slučajeva zаvršаvа smrtnim ishоdоm. Еpidеmiје sе javljaju uglаvnоm u zаbаčеnim sеlimа Cеntrаlnе i Zаpаdnе Аfrikе, blizu trоpskih kišnih šumа. Virus sе nа čоvеkа prеnоsi sа divljih živоtinjа, а mešu ljudima - u dirеktnоm kоntаktu sа krvlju, sеkrеtimа i drugim tjеlеsnim tеčnоstimа оbоljеlih odnosno umrlih оsоbа. Dosadašnja iskustva ukazuju da inficirane osobe nisu zarazne za okolinu do momenta pojave prvih simptoma. Virus ebole se ne prenosi vazduhom niti ga mogu prenijeti komarci, ali se smatra da su lеtеćе lisicе - slijеpi mišеvi kојi sе hrаnе vоćеm - prirоdni rеzеrvоаr zаrаzе. Pаciјеnti sа tеškоm kliničkоm slikоm zаhtеvајu liječenje u jedinicama intenzivne njege, a iz IJZ napomiju da ne pоstојi niјеdаn spеcifičаn lijеk niti vаkcinа prоtiv оvоg оbоljеnjа.