Zahtjev za rehabilitaciju Nedića odbačen je 7. februara ove godine jer je Viši sud smatrao da predlagači rehabilitacije nijesu zainteresovana lica za podnošenje tog zahtejva, ali je razmatrajući žalbu predlagača Apelacioni sud ukinuo to rješenje, objavljeno je na sajtu suda.
Zahtev su podnijeli Srpska liberalna stranka, odnosno njen pravni nasljednik Srpski liberalni savjet, Udruženje političkih zatvorenika i žrtava komunističkog režima i Aleksandar Nedić - praunuk Milana Nedića.
Viši sud je odbacio zahtjev obrazloživši da uz njega predlagači nijesu dostavili dokaz, odnosno akt o osnivanju iz kojeg proizlazi da su navedeni predlagači zainteresovana lica za podnošenje zahtjeva za rehabilitaciju.
Takođe, jer je predlagač Srpska liberalna stranka brisana iz registra političkih organizacija čime je izgubila status pravnog lica, kao i jer je punomoćnik predlagača obavijestio sud da je prestao da obavlja advokatsku djelatnost.
Pored toga, na rocištu od 27. septembra 2013. godine nije pristupio pravni zastupnik Udruženja političkih zatvorenika žrtava komunističkog režima(koji je u međuvremenu preminuo).
Apelacioni sud je u obrazloženju naveo da prvostepeni sud nije u potpunosti utvrdio sve činjenice i okolnosti i nije dao jasne razloge za svoj zakljucak, ne cijeneći pri tom da u spisima predmeta postoji punomoćje drugog advokata, koji je punomoćnik Srpske liberalne stranke, Udruženja politickih zatvorenika žrtava komunistickog režima.
"Uvažavanjem žalbe punomoćnika predlagača, prvostepeno rješenje moralo je da bude ukinuto i predmet vraćen prvostepenom sudu na ponovni postupak", naveo je Apelacioni sud.
Zahtjev za rehabilitaciju podnijet je sudu prije šest godina, 2008. godine.
Podnosioci zahtjeva za rehabilitaciju tvrde da je Nedić bio žrtva progona i nasilja, i da je 1946. godine ubijen, odnosno da nije izvršio samoubistvo, kako je tada zvanično saopšteno.
Mediji su prenijeli da u zahtjevu stoji da je neprihvatljiva ocjena komunističkih vlasti da je Nedić izdajnik i da je kriv za stradanje Srba u vrijeme okupacije, već da se zalagao za to da Srbi sa ostalih područja nekadašnje Jugoslavije, njih oko 600.000, pređu na teritoriju Srbije i tako budu zaštićeni od likvidacije.
Foto: pravda.rs
Izvor: b92.net