Od "Iks mena" preko "Transformersa" i "Planete majmuna", blokbasteri ove sezone su mahom nastavci - i nastavci nastavaka - koje su studiji snimili kako bi izbjegli neželjene finansijske rizike.
"Nastavci su sigurnosna mreža za studije i investitore", kaže Džef Bok, portparol kompanije "Exhibitor Relations" koja prati finansije američkih i kanadskih bioskopa.
"Sedam od 10 filmova sa najvišom zaradom ove godine su nastavci ili rimejovi. A to je sada postao trend", rekao je on i kao primjer naveo "Kapetana Ameriku" koji je na blagajnama širom svijeta zaradio 715 miliona dolara.
"Čudesni Spajdermen 2" imao je zaradu od 710 miliona dolara, "22 Jump Street" 300 miliona, "Kako da dresirate svog zmaja 2" 465 miliona dolara.
Ljeto je, već poslovično, bogato nastavcima budući da ljudi imaju više slobodnog vremena da pogledaju filmove. Od septembra, u bioskope stižu filmovi koji "pucaju" na Oskara.
Kako piše AFP, takav plan Holivuda nije ništa novo. Franšize poput "Džejmsa Bonda", "Supermena", "Ratova zvijezda", "Rokija", "Terminatora" ili "Harija Potera" oduvijek su zarađivale pare.
"A narednih godina nas očekuje isto: nastavci, nastavci i rimejkovi", kaže Bok.
Ovog vikenda u SAD počinje prikazivanje novog filma "Nindža kornjače", a narednih sedmica stižu i "Plaćenici 3" i "Grad grijeha 2".
"Za studije je ključno da imaju proizvod koji ne moraju da prodaju novoj publici. To štedi pare a i lakše je investirati u franšizu koja je već poznata", kaže Bok.
Drugim riječima, "Ratovi zvijezda" i propratna roba su "sigurica" u industriji koja je konkurentska i gdje se svi nadmeću za pažnju, kaže Glen Vilijamson, profesor filma na Univerzitetu Kalifornija.
Olivije Maržeri, portparol "Diznija" kaže da u mnogim slučajevima šefovi studija se odluče na nastavak čak i bez znanja da li će prvi film biti hit.
"Produkcija 'Aviona 2' počela je čak i prije izlaska prvih 'Aviona'", rekao je on i objasnio da je to bila "finansijska" kocka studija.
Naravno, svaki nastavak ne uspije da dobaci do željenih visina - nastavci "Niskih strasti" ili "Istjerivača đavola" neslavno su propali, ali Holivid postaje sve bolji u pronalaženju recepta za uspjeh.
Vilijamson navodi i da velika tržišta poput Kine, Rusije i Indije traže nastavke ali upozorava da bi i franšize uskoro mogle da postanu nedovoljno profitabilne zbog nespremnosti studija na "kreativne rizike".
Izvor i foto: blic.rs