Kako ističe dr Ljiljane Jovićević iz Higijensko-epidemiološke službe barskog Doma zdravlja, od 123-je ujedenih, njih 55 primilo je antirabičnu zaštitu. Riječ je o serumu protiv bjesnila i vakcini koji se daju u slučaju kad pas nije vakcinisan, niti se može utvrditi zdravstveno stanje životnje.
“Antirabična zaštita podrazumijeva davanje seruma i pet doza vakcine u roku od 28 dana, odnosno prvog, trećeg, sedmog, četrnaestog i 28. dana” - objašnjava doktorka Jovićević.
Seruma u HES-u ima, ali vakcina više nema. Prosječna potrošnja vakcina već je prevaziđena, jer su u prošloj godini bila ukupno 132 ujeda, a ove, za nesto više od sedam mjeseci, ukupno 123. Svakodnevno u barski Dom zdravlja dolaze pacijenti sa ujedima pasa.
Po Zakonu o dobrobiti životinja, sve opštine su bile dužne da obezbijede azil s adekvatnim uslovima, najkasnije do 1. marta 2010. godine.
Direktor agencije za investicije Vido Dabanović kazao je ranije da se budžetom za 2012. godinu planirala izgradnja objekta za azil životinja, te da su budžetom predvidjeli oko 70.000 eura za azil.
U Sekretarijatu za uređenje prostora slažu se da u Opštini postoji sve veća potreba za azilom. U ovom opštinskom resoru pridružili su se inicijativi NVO Udruženje za zaštitu životinja i prirode “Prijatelji LML” i JP Komunalne djelatnosti za izgradnju skloništa za napuštene životinje.
Urađena je mini studija izvodljivosti izgradnje i rada skloništa za napuštene životinje. Ovom studijom je, pored ostalog, dat prikaz investicionih i tekućih troškova skloništa. Opština je bila dužna da u roku od dvije godine od stupanja na snagu Zakona o zaštiti
dobrobiti životinja obezbijedi skloništa za životinje. Lokacija za izgradnju skloništa nije eksplicitno navedena ni u jednom lokalnom planskom dokumentu. Međutim, za objekte od interesa za Opštinu Bar, u koje spada i ova vrsta, lokaciju je moguće odrediti i na osnovu smjernica planskih dokumenata, prema pogodnostima predložene lokacije.