Danas su mediji objavili izvještaj revizorske kuće MV Konsalt d.o.o da je Montenegro Airlines MA prošlu godinu završila sa ukupnim minusom od 41,8 miliona eura, kao i da duguje više nego što vrijedi i da mu praktično nema spasa bez pomoći Vlade. Tada je kompanijom upravljalo rukovostvo predvođeno Zoranom Đurišićem. Iz MA su saopštili da je dokumentacija o poslovanju Montenegro Airlinesa predata državnom tužiocu.
U saopštenju bivšeg rukovodstva, dostavljenom CdM-u, ističe se da su zbunjeni činjenicom da je na redovnoj skupštini od 07.06.2013. usvojen završni račun i po statutu kompanije na redovnom objavljenom tenderu izabrana je revizorska kuća „Eurorev“.
“Zbunjuje nas pojavljivanje neke druge revizorske kuće, čije izvještaje nijesmo mogli da nađemo na sajtu Komisije za hartije od vrijednosti iako je po zakonu bila dužna da iste dostavi do 30.06. tekuće godine, a čiji rad je sprovođen pod čudnim okolnostima, prilikom čega uzimamo u obzir i saznanje da je angažovanje ovog revizora bilo na „drugarskim“ osnovama”, stoji u reagovanju bivšeg rukovodstva MA.
Kako su dodali Montenegro Airlines za poslovnu i finansijsku evidenciju imovine i promjena na istoj, koristi aplikaciju pod nazivom „Apolo“, koja je registrovana kod ovlašćenog organa.
“Napominjemo da je Apolo zatvoreni sistem u kome ne mogu da se vrše prepravke izvještaja i tabela za prethodnu godinu jer bi to po automatizmu podrazumijevalo oduzimanje licence, a svaka kontrola bilo koje državne institucije podrazumijeva upoređivanje podataka iz prethodne godine sa tekućom, i do današnjeg dana u praksi nijesmo imali nikakvu primjedbu da su se pojavljivale bilo kakve razlike u tim izvještajima. U poslovnim knjigama Montenegro Airlinesa nije evidentirano nikakvo zemljište, a zgrade koje se nalaze na aerodromu uključujući i hangar su evidentirane u skladu sa zakonom o računovodstvu i računovodstvenim standardima, pa samim tim komentarisanje zemljišta kada je u pitanju MA doživljavamo kao nedostatak stručnosti”, ističe nekadašnje rukovodstvo MA.
Prema njihovim riječima što se tiče obračuna amortizacije, on je rađen u skladu sa zakonom o računovodstvu.
“Od osnivanja, Montenegro Airlines primjenjuje se linearni metod prilikom obračuna amortizacije. Stoga je vijek trajanja sredstva od ključne važnosti za izračunavanje stope. Dakle, iako su neka sredstva u istoj grupi ali sa različitim vijekom trajanja, komentarisanje stopa gubi svaki smisao. Rezidualna vrijednost osnovnih sredstava , kao i aktuelna knjigovodstvena vrijednost rezultat su procjene ovlašćenog procjenjivača, koji je opet izabran u skladu sa zakonom. S obzirom da na temu umjetničkih djela do sada nijesmo imali nikakvih primjedbi od strane zvaničnih državnih institucija, uključujući i obračun amortizacije, komentar iz obavještenja za javnost su nam potpuno apstraktni”, naglašeno je u saopštenju.
Dalje dodaju da što se tiče prijedloga za neophodnost ulaska u proces restrukturiranja, što je možda i najveći dokaz neznavenosti ili licemjerstva daju sljedeći komentar.
“Prepoznajući na vrijeme, dubinu globalne krize i neizvjesnost njenog trajanja, rukovodstvo Kompanije je kroz organe upravljanja i u saradnji sa Ministarstvom saobraćaja i pomorstva, pokrenulo izradu Programa za restrukturiranje od strane ekspertskog tima. Nezavisni ekspertski tim su sačinjavali profesori Ekonomskog i Tehnološkog fakulteta iz Podgorice i eksperti Evropske unije iz oblasti vazdušnog saobraćaja. Izrada programa se odvijala tokom 2011. godine a finalna forma je okončana krajem iste. Program restrukturiranja Vlada Crne Gore je usvojila u martu 2012. koji je usaglašen sa Zakonom o kontroli državne pomoći, što potvrđuje rješenje nadležne komisije. Rješenje je kao takvo prihvaćeno od strane Evropske Komisije iz Brisela, za što postoji pisana korespodencija. Od početka 2013. godine mjere predviđene programom su sprovođene, i to je zaključno sa junom 2013. pokazalo pozitivne rezultate”, tvrdi bivše rikovostvo MA.
Dakle, kako su istakli Montenegro Airlines je uveliko ušao u program restrukturiranja i dodjele državne pomoći kroz isti. “Takav program koji podrazumijeva državnu pomoć ne može se ponovo izrađivati u narednih 10 godina, prema pravilima Evropske unije, i svaki pokušaj trošenja državnog novca od pomoći mora biti namjenski i u skladu sa programom. To podrazumijeva i sprovođenje svih ostalih mjera koje su predviđene Programom restrukturiranja. Svako odstupanje od mjera koje je verifikovala Evropska komisji u briselu kompaniju automatski može uvesti u bankrotstvo. U krajnjem, krajem 2013. godine kao i u julu 2014. MA je primi državnu pomoć u iznosu od preko 7,4 miliona eura. Uzimajući u obzir ovu činjenicu, jasno je da novo rukovodstvo ubira pozitivne plodove Programa restrukturiranja, dok sve ostale mjere koje su od ključne važnosti za opstanak kompanije odbacuje ili izbjegava da sprovede”, ističe se u saopštenju.
U potpunosti je tačno i provjerljivo da je rukovodstvo MA u periodu od godinu dana uspjelo da realizuje sljedeće: 50.000 putnika manje, pet eura je niža prosječna tarifa, odobrone je od Vlade Crne Gore trošenje 7,4 miliona državne pomoći što je nezabilježen iznos pomoći od osnivanja.
“Sve što je navedeno u našem reagovanju je lako dokazivo, i prinuđeni smo da se obratimo nadležnim državnim organima radi ustanovljavanja istinitosti navoda koje novo rukovodstvo plasira u sardanji sa eksternim saradnicima, od prvog dana kada je promijenjen odbor direktora kompanije. Obraćanje nadležnim organima prvenstveno će biti sprovedeno u cilju spašavanja kompanije od bankrotstva”, zaključilo je bivše rukovodstvo MA.