Glavni pokretači ovako snažnog rasta, koji je iznenadio i analitičare (Erste banka očekivala je +3,3 psoto) bili su industrija i građevinarstvo. Osim toga, pozitivan doprinos imale su i usluge, te poljoprivreda.
Autoindustrija i dalje je snažan temelj poljoprivrednog rasta, pogotovo kada se uzme u obzir da su Audi i Mercedes proširili svoje kapacitete u toj zemlji.
Ipak, analitičari Erste banke očekuju usporavanje rasta do kraja godine, te očekuju da će se rast kretati oko 3 odsto.
Uzroci smanjenja rasta mogli bi biti usporavanje privrede eurozone i negativne posljedice ruskih sankcija Evropskoj uniji.
Još prošle godine vidjelo se da je na dobrom putu: Povjerenje u ekonomsku politiku mađarske Vlade još u septembru prošle godine pokazala je i američka investiciona banka Merrill Lynch koja je prognozirala rast BDP-a za 2014. od 2,6 odsto.
"Naša procjena o rastu mađarske privrede od 2,6 posto, u 2014. godini temelji se na dvije pretpostavke: fiskalna i monetarna politika pokrenuće privredu, a nakon pet godina pada, očekuje se i porast domaće potražnje." naveli su prošle godine analitičari Merrill Lyncha.
Plan 21 ostao mrtvo slovo na papiru: Za razliku od hrvatske Vlade, čiji se "Plan 21" pokazao kao mrtvo slovo na papiru, pa je sada zemlja u najdubljoj recesiju u Evropi i jedna od rijetkih zemalja koja još uvijek ne izlazi iz recesije, Orban je na vlast došao sa detaljno razrađenim ekonomskim programom, kojeg je – što je najvažnije – bio spreman i da sprovede.
Odmah po dolasku na vlast Mađari su usvojili 29 ekonomskih mjera za koje su smatrali da mogu pokrenuti uspavanu ekonomiju.
Kako bi pokrenuli zapošljavanje, smanjili su porez za male firme, a porezni teret su prebacili na korporacije i banke.
Porez za firme čija dobit ne prelazi 1,75 miliona eura, smanjen je sa 19 na 10 posto. Uveden je i jedinstveni porez na plate, koji iznosi 16 posto.
Za velike kompanije bio je na snazi privremeni porez u trajanju od tri godine, od čega je u proračunu završilo 1,3 milijarde eura godišnje. Uveden je i poseban porez za banke i osiguranja. Bankarski porez iznosi 0,45 posto njihove bilanse, dok osiguranja plaćaju porez od 5,8 posto na premije.
Hrabri potezi dali rezultate: Takođe, prošle godine, Mađarska je prijevremeno otplatila dug Međunarodnom monetarnom fondu, nakon čega je javni dug pao ispod nivoa od 80 posto BDP-a.
Novac za otplatu posljednje rate kredita MMF od dvije milijarde i 150 miliona eura mađarska vlada je osigurala od neiskorišćenog dijela kredita i vladinih obveznica. Otplatom duga zemlja je pošteđena plaćanja kamate od 11,5 miliona eura.
Posebno je zanimljivo da privreda napreduje usprkos tome što se Orban ne libi da se suprotstavi međunarodnim finansijskim krugovima. Na primjer, Mađarska je prva zemlja u regiji koja je bez ustručavanja riješila problem dužnika u švajcarskim francima, zbog čega su mnoge inostrane banke pretrpjele velike gubitke.
Osim toga, u intervjuu koji je dao prije izbora prošle godine, Orban je izjavio da planira nacionalizovati, odnosno deprivatizovati, šest do sedam kompanija koje se bave komunalnim uslugama, kako bi se snizile cijene energije za domaćinstva i revitalizirala privreda.
Index.hr