Zanimljivosti

Tri kozmetička proizvoda koja ne bi trebalo da koristite

1608proizvodok
M
islite da su svi kozmetički proizvodi na policama prodavnica bezbjedni? Varate se. Iako se negativne posljedice možda neće odmah javiti, dugoročno korišćenje određenih proizvoda moglo bi imati prilično loš uticaj na zdravlje.

Tri kozmetička proizvoda koja ne bi trebalo da koristite
Portal AnalitikaIzvor

Kada se radi o ljepoti i zdravlju i korišćenju kozmetičkih proizvoda, treba biti oprezan. Naime, određeni proizvodi mogu i te kako dugoročno naškoditi organizmu, tako da je određene vrste kozmetike najbolje izbjegavati u širokom luku. 

Antibakterijski sapun i gelovi za tuširanje:
Tečni sapun za ruke i gelovi za tuširanje koji važe kao antibakterijski vrlo često sadrže sastojak zvani triklosan, koji se povezuje sa otpornošću na antibiotike i pojavom hormonskih poremećaja. Isti sastojak takođe je prisutan u nekim zubnim pastama i proizvodima za oralnu higijenu. Antibakterijski proizvodi koji sadrže triklosan ubijaju korisne bakterije, a istraživanja do sada nijesu uspjela da otkriju zdravstvenu korist od antibakterijskih proizvoda. Prema riječima naučnika, manja doza 'prljavštine' čak je i poželjna, jer je korisna za razvijanje imuniteta. FDA je upozorila proizvođače da će u narednim godinama morati da dokažu kako proizvodi koji sadrže triklosan djelotvornije sprečavaju bolesti od običnih sapuna i smanjuju širenje zaraze, ili će morati da promjene formulu. 
Klasični antibakterijski sapun može da sadrži i sličnu hemikaliju nazvanu triklorkarban, koju takođe treba izbjegavati. Umjesto toga, bolje je koristiti sapune i gelove s prirodnim antimikrobima, a kada nijeste u prilici da operete ruke, najbolje je koristiti dezinfekciona sredstva na bazi alkohola, na primjer u obliku vlažnih maramica ili tečnosti koja se ne ispire. 

Pilinzi za tijelo i lice sa mikrogranulama:
Te sićušne plastične kuglice dodaju se u gelove za tijelo i lice kako bi se lakše skinule mrtve ćelije. Nedavna istraživanja pokazala su da se te mikrogranule uspješno provlače kroz filtere za vodu, pa završavaju u potocima i jezerima, gdje ih na kraju pojedu ribe. Ovaj sintetički sastojak zabranjen je u Illinoisu, a i druge savezne države SAD idu u tom smjeru. Dermatolozi, osim toga, upozoravaju kako pilinzi s mikrogranulama mogu izgrebati i iziritirati lice. Stoga je najbolje mrtve ćelije kože ukloniti malim peškirom, a najbolji prirodni sastojci su pilinzi koji sadrže finu morsku so ili šećer. 

Proizvodi koji sadrže paraben: Ovaj konzervans ulazi u sastav većine proizvoda, od šampona, sapuna do losiona, a koristi se za sprječavanje množenja bakterija i produžava rok trajanja proizvoda. Ali naše tijelo apsorbuje paraben, a istraživanja pokazuju da može biti povezan s hormonskim poremećajima i nekim oblicima karcinoma. Parabeni se vezuju za estrogenske receptore i predstavljaju potencijalnu opasnost za zdravlje, jer se skladište u tjelesnim mastima. 
S obzirom na to da još nije razjašnjeno da li parabeni predstavljaju stvarnu opasnost, zašto rizikovati? Za paraben se na ambalaži upotrebljavaju različiti nazivi, ali uglavnom imaju nastavak paraben, poput metilparabena i propilparabena, tako da je lako izbjeći proizvode koji ih sadrže. Proizvodi bez konzervanasa, ili onih s prirodnim konzervansima, poput ekstrakta grejpa, ruzmarina ili limunske kiseline imaće nešto kraće dejstvo, a treba obratiti pažnju i na rok trajanja, jer je često dosta kraći. (B92)

 

Portal Analitika