Kovačević je kazala da je CDT u prethodnih 14 godina u gotovo svim izbornim ciklusima radio monitoring finansiranja političkih partija u kategorijama koje se tiču javnog oglašavanja i da su u više navrata utvrdili da su izvještajima prikazani manji troškovi od realnih.
- Pratili smo koliki su troškovi partija u kampanjama, u onim vidljivim kategorijama koje se tiču javnog oglašavanja, a kasnije te procjene upoređivali sa dostupnim izvještajima političkih partija. U više navrata smo utvrdili da su u zvaničnim izvještajima partija bili prikazani manji troškovi, u odnosu na naše procjene rađene na osnovu zvaničnih cjenovnika oglašivača - kazala je Kovačević.
Ona je navela da je trenutna situacija takva da se izvještajima može vjerovati ili ne, jer ne postoji institucija koja sprovodi kontrolu nad njihovim finansiranjem.
- Državna revizorska institucija radi naknadnu reviziju izvještaja, ali to nije dovoljno da se ostvari kontrola. Kontrola bi podrazumijevala i monitoring mehanizam koji bi omogućavao intervencije i provjere kada se pojavi sumnja u skriveno finansiranje - naglasila je Kovačević i dodala da se CDT zalagao za izgradnju profesionalne i nezavisne Državne izborne komisije kojoj bi se povjerila ova ovlašćenja, ali za tu ideju nije bilo političke podrške.
- Sada se čeka formiranje
Agencije za borbu protiv korupcijekoja bi u budućnosti trebala da se bavi i ovim pitanjima, ali nije uspostavljeno nikakvo prelazno rješenje koje bi garantovalo kontrolu nad finansiranjem izbora do uspostavljanja
Agencije- zaključila je
Kovačevićza
Vijesti.