Abiznis

Što će interesovati vrhovnog državnog tužioca

1908maPOCETNA
U
obimnoj dokumentaciji predatoj Tužilaštvu, naijinteresantni je detalj o kupovini aviona Embraer 190 zajedno sa pratećom dokumentacijom kao i potraga za objašnjenjem: kako je cijena porasla sa 32,9 miliona na 47, 7 miliona dolara? Takođe, zanimljiv momenat u cijeloj priči oko poslovanja Montenegro erlajnsa je začuđujuća nabavka i još čudniji nestanak 38 pištolja marke CZ99 i Glock. Naime, u dokumentaciji firme se ti pištolji vode kao vlasništvo nacionalne avio kompanije, ali u posljednjem redovnom godišnjem popisu imovine tih pištolja-jednostavno nema.

Što će interesovati vrhovnog državnog tužioca
Portal AnalitikaIzvor

U dokumentaciji o poslovanju Montenegro erlajnsa iz vremena uprave bivšeg generalnog direktora i predsjednika Borda direktora Zorana Đurišića, koja je nedavno predata Vrhovnom državnom tužiocu, nalaze se spisi čija će provjera biti predmet posebne pažnje nadležnih tužilačkih organa, saznaje Portal Analitika.

Bez namjere da se prejudicira ishod tužilaške provjere - samim time i pokretanje pitanja eventualne odgovornosti bivšeg rukovodstva - Portal Analitika objavljuje dio sadržaja dokumenata predatih Tužilaštvu koji pubuđuju sumnju da u upravljanju nacionalnog avioprevoznika nije poštovana dobra poslovna praksa, odnosno da se nije vodilo računa o domaćinskom upravljanju kompanijom.

Problematična kupovina aviona Embraeer 190: U obimnoj dokumentaciji predatoj Tužilaštvu, naijinteresantni je slučaj kupovine aviona Embraer 190 iz 2010. godine.

1908ebraer190

Naime, Tužilaštvu je posebno skrenuta pažnja da u Montenegro erlajnsu ne postoji originalan ugovor o kupovini toga aviona, kao ni prateća odluka Vlade kao većinskog vlasnika Montenegro erlajnsa!? Osim toga, ne postoji u arhivi ni informacija - ko je vlasnik of šor kompanije Montenegro Aviation leasing Limited sa Kajmanskih ostrva koja se pominje u milionskoj transakciji. Pomenuti nedostaci u dokumentaciji su jedan od rezultata izvještaja revizora MV Konsalt d.o.o.

U avio kompaniji Montenegro erlajns, Odlukom broj 7559 od 08. juna 2010.godine data je saglasnost za potpisivanje pravno komplikovanih Ugovora o kupoprodaji, Ugovora o zakupu vazduhoplova, te Dopuna ugovora o zakupu i više vezanih ugovora sa javnosti nepoznatom kompanijom Montenegro Aviation leasing Limited sa Kajmanskih ostrva. U Odluci se navodi i ukupna cijena od 32.940.000 američkih dolara.

Ta cijena je - nakon obračuna, kamate, marže i provizije -  u konačnici izašla na čak 47.781.891, 24 američka dolara. Kako i zašto i zbog čega je dio novca prebačen na of šor firmu sa Kajmanskih ostrva – na ta pitanja novo rukovodstvo Montenegro erlajnsa očito za sada nema odgovor.

„Shodno prevodu Ugovora o zakupu za vazduhoplov između Montenegro erlajnsa i Montenegro Aviation leasing Limited Kajmanska ostrva i brazilske banke BNDS, kao i dopunu Zajma 16.07.2010.godine, u kome se navodi suma od 32.442.744,11 dolara,  definiše se glavnica duga po zajmu dio A u visini 27.999.116 dolara kao i dio B u visini glavnice u iznosu 4.443.658,11 eura, kamatu 3.66 odsto na godišnjem nivou, marža 2 odsto na godišnjem nivou i administrativna provizija 0,05 odsto na godišnjem nivou do 16.07.2022.godine.

1808maputnici
Dopunom ugovora o zakupu jednog vazduhoplova između Montenegro erlajnsa i Montenegro Aviation leasing Limited je navedena glavnica finansijskog dijela u iznosu 32.442.774,11 dolara odnosno 24 polugodišnja anuiteta u visini 1.785.036, 24 dolara. Ukupni iznos kupovine aviona na kraju je bio, 47.781.891, 24 dolara“, citat je dokumentacije predate Vrhovnom državnom tužilaštvu, koje treba da utvrdi da li su dobro obračunate pomenute cifre.

Ono što je posebno interesantno je da se u svim aktima Vlade nigdje ne pominje kompanija sa Kajmanskih ostrva već isključivo brazilska banka BNDES (Banco nacional de desenvolvimento economico e social ) za sklapanje ugovora. Ko je stvarni vlasnik Montenegro Aviation leasing Limited, nije lako doznati jer je u pitanju of šor firma.

Da je sklapanje ovakve šeme ugovora u najmanju ruku neobično, u dokumentaciji predatoj VDT-u, se citira izjava Emilije Sedlar, stručnog konsultanta u ovoj oblasti sa praksom od skoro četiri decenije. Sedlar je ocijenila da ovakav posao kupovine aviona „nije imala priliku da vidi u svojoj dugogodišnjoj praksi“!

U cilju razrješenja dileme i pozamašne razlike u planiranom i plaćenom iznosu novca za kupovinu aviona, redakcija Portal Analitika je kontaktirala bivšeg predsjednika Odbora direktora Montenero erlajnsa Zorana Đurišića,  koji nam je rekao da trenutno nije u zemlji i da će iznijeti svoj stav za dva, tri dana.

1908djurisiczoranBivše rukovodstvo tvrdi da je sve u redu: Inače, prošle sedmice – nakon objave izvještaja revizorske kuće MV Konsalt d.o.o. i konstatacije da je ukupan dug Montenegro erlajnza veći od 68 miliona eura – oglasilo se bivše rukovodstvo u kojem ističu da  je poslovanje kompanije Montenegro erlajns rađeno strogo po zakonu i međunarodnim standardima, ta da su o godišnjim izvještajima bili redovno u regularnoj proceduri upoznati Ministarstvo saobraćaja i Vlada Crne Gore.

- Svake godine je nad završnim računom kompanije po zakonu morala biti sprovedena eksterna revizija od licencirane revizorske kuće koja je birana u okvirima zakona i u skladu sa obaveznim procedurama, navodi se u saopštenju bivšeg rukovodstva na čijem je čelu  Zoran Đurišić. Osim toga, u saopštenju se ističe da je bivše rukovodstvo „zbunjeno činjenicom da je na redovnoj Skupštini od 07.06.2013. usvojen završni račun i po statutu kompanije na redovnom objavljenom tenderu izabrana je revizorska kuća „Eurorev“.

“Zbunjuje nas pojavljivanje neke druge revizorske kuće, čije izvještaje nijesmo mogli da nađemo na sajtu Komisije za hartije od vrijednosti iako je po zakonu bila dužna da iste dostavi do 30.06. tekuće godine, a čiji rad je sprovođen pod čudnim okolnostima, konstatuje se u reagovanju bivšeg rukovodstva.

Misteriozni pištolji: Nema sumnje, slučaj kupovine Enbrajera 190, posredstvom of šor kompanije sa Kajmanskih ostrva, biće predmet pažnje Vrhovnog državnog tužilaštva.

1908glokoviNo, dokumentacija krije još nekoliko zanimljivih detalja, među kojima je najbizarniji - nabavka i misteriozni nestanak sa spiska imovine 38 pištolja marke CZ99 i Glock!

Zbog čega je Montenegro erlajns nabavljao ovo naoružanje, za sada je nemoguće saznati i o tome će, najvjerovatnije, iskaz morati da daju bivši rukovodioci kompanije. Ono što je poznato je takođe vrlo interesantno: u dokumentaciji firme se ti pištolji vode kao vlasništvo nacionalne avio kompanije, ali u posljednjem redovnom godišnjem popisu imovine pištolja -jednostavno nema.

Izvori našeg portala iz nacionalne avio kompanije nijesu mogli da nam kažu po kom osnovu su pištolji nabavljeni, kao i da objasne - da li nacionalna avio kompanija smije po zakonu da raspolaže sa tolikom količinom lakog naoružanja?

Osim pištolja, iz imovine Montenegro erlajns su nestale neke umjetničke slike čija se vrijednost tek procjenjuje, što će takođe biti predmet dalje pažnje menadžmenta.

Preispitivanja rada predstavništava: Novo rukovodstvo Montenegro erlajnsa je tokom posljednje godinu od stupanja na dužnost, posebno ispitivalo poslovanje predstavništava kompanije u inostranstvu.

1908cedomirdjurisic U dokumentaciji predatoj Tužilaštvu se traži i da nadležni organ utvrdi da li ima elemenata krivične odgovornosti za dvoje zaposlenih u Montenegro erlajnsu -stručnog saradnika Rajka Uskokovića i Čedomira Đurišića šefa predstavništva u Frankfurtu.

Traži se da se provjeri da li je Uskoković kao nekadašnji šef predstavništva u Parizu, kršio propise vršeći uplate na „ruke“ uplaćivanjem većih naknada od navedenih. Za Čedomira Đurišića se traži da se ispita da li je nezakonito sam sebe povećao zaradu, s tim da se u dokumentima ne navodi iznos.

Nije predat na vrijeme završni račun: Da je čitava priča oko Montenegro erlajnsa poprimila ozbiljne razmjere svjedoči podatak da je menadžement Montenegro erlanjsa obavijestio početkom aprila Poresku upravu i Vrhovno državno tužilaštvo da nijesu u prilici da predaju Poreskoj upravi završni račun za 2013.godinu u skladu sa zakonskim rokovima.

Odlaganje predaje završnog računa za 2013.godinu uzrokovano je dodatnim provjerama u cilju podnošenje validog iskaza koji vrši angažovani revizor.

Inače, u izvještaju  revizora se posebno apostrofira da nacionalna aviokompanija duguje više nego što vrijedi i da mu praktično nema spasa - bez pomoći Vlade. Istini za volju, teško je očekivati da domaći avio-prevoznik može poslovati – u državi gabarita Crne Gore – sa profitom. No, očito je da o problemima poslovanja Montenegro erlajnsa ili nijesu do tančina bili upoznati u Vladi Crne Gore, iako su izvještaji usvajani iz godine u godinu. Zato će, osim „bacanja drvlja i kamenja“ na staro rukovodstvo, biti neophodno da se ispita i eventualna odgovornost svih bivših članova Borda direktora.

Jer, najveći problem je, što je i konstatovala revizorska kuća MV Konsalt što kompanija Montenegro erlajns ima veći iznos gubitka nego što je kapital te da društvo iz redovnih sredstava - aktive - ne može izmiriti gubitak kao ni prispjele obaveze. Mogućnosti poboljšanja finansijskog položaja su ograničeene i gotovo u cjelosti zavise od podrške Vlade i njenih planova restrukturiranja, piše u izvještaju revizora Konsalt d.o.o. u kojem je zapisano i da od 2008. nije rađena procjena vrijednosti imovine.

1808maKRAJ
Nacionalna avio kompanija prošlu godinu završila je sa ukupnim minusom od 41,8 miliona eura. Ako se tome dodaju dugoročne obaveze - krediti za kupovinu aviona i drugo, ovo akcionarsko društvo ima dug veći od 68 miliona eura.

Time se ispostavilo da je minus višestruko veći nego što je prikazivala prethodna uprava, predvođena Zoranom Đurišićem. Sredinom prošle godine, kada je nakon 19 godina smijenjen sa pozicije predsjednika kompanije, Đurišić je tvrdio da ona duguje oko 20 miliona, da bi nova uprava, na čelu sa Daliborkom Pejović, izašla sa podatkom da je taj dug makar tri puta veći.

Na osnovu poznatih podataka, očito je da se nacionalna avio kompanija nalazi u možda i najtežoj situaciji od osnivanja, a put ka ozdravljenju svakako leži u utvrđivanju realnog činjeničnog stanja ali i pokretanja eventualne odgovornosti ko je doveo nacionalnog avio prevoznika u ovako loš materijalni položaj.

Predrag ZEČEVIĆ

Portal Analitika