On je kazao da je vodosnabdijevanje Bara u posljednje dvije godine, za razliku od ovoga ljeta, bilo regularno i nesmetano, upravo zato što se preuzimala voda iz Regionalnog vodovoda, i to preko postojećeg rezervoara u Šušanju, koji je na visini od 60 m, što za najveći dio teritorije Bar omogućava njen slobodan pad, bez utroška električne energije.
„Prethodne dvije godine uzimana je voda iz Regionalnog vodovida i to 100 sekundlitara. Postojeći priključak u Šušanju je to obezbjeđivao i ne vidim razloga da se to ne čini i dalje. Tvrdim takođe da smo imali kvalitetno vodosnabdijevanje i to ispravnom vodom za piće“, kazao je Dabanović, koji je upućen u problematiku, budući da je bio i član komisije koja se bavila pitanjima vodosnabdijevanja Bara u vrijeme izgradnje Regionalnog vodovoda.
Gvozdenović je juče za Portal Analitika tvrdio da ne postoje tehnički uslovi za preuzimanje vode iz regionalnog vodovoda, već da se prije moraju izgraditi rezervoari u Sutomoru, Šušanju, Starom Baru i Zaljevu, “što je veoma skupa investicija”, kako je dodao. Direktor barskog Vodovoda je kazao i da izgradnju Regionalnog vodovoda nije pratila izgradnja odgovarajuće infrastrukture u Baru, ali da centru grada i turističkim objektima voda ne fali.
Dabanović nije negirao da su Baru neophodni novi rezervoari, ali je dodao da je riječ o usavršavanju i modernizaciji mreže koja svakako čeka u budućnosti, naglašavajući da je i sama opština Bar uložila velika sredstva u Regionalni vodovod čije se prednosti iz njemu nepoznatih razloga sada ne koriste, i to u jeku turističke sezone!
„Ne bih Vam znao reći zašto se voda ove godine ne preuzima iz Regionalnog vodovoda. To je pitanje na koje treba da odgovore ljudi iz barskog vodovoda, koji upravlja tim sistemom“, kazao je Dabanović.
Voda nedostaje veliki dio dana u dobrom dijelu prigradskih naselja Bara, pa čak i u Sutomoru, koje se napaja iz izvorišta u Crmnici.
Portal Analitika saznaje iz pouzdanih izvora da se voda iz Sutomora preusmjerava prema centru grada, zbog čega ovo mjesto, prepuno turista, često nema vodu, pri čemu se i troši, radi presumjeravanja vode, ogromna električna energija.
„Bar ima 10 izvorišta i kako će se njima upravljati, zavisi od Vodovoda. Voda iz Regionalnog vodovoda sigurno je najjeftinija – samo 29 centi po kubiku. Mogućeje da se troši gravitaciono i bez potrošnje električne energije i mišljenja sam da je to najbolji način vodosnabdijevanja“, tvrdi Dabanović.