On podsjeća da su prognoze za više od pet dana nepouzdane, ali kaže da je scenario o produženom ljetu realan.
„Prošle godine su septembar i oktobar bili izuzetno topli. Tokom ta dva mjeseca padavina skoro da nije bilo, samo nas je na početku septembra rashladio kratki talas. Potom se vrijeme stabilizovalo. I novembar je bio izuzetno topao, temperatura morske vode sve do sredine mjeseca iznosila je više od 18 stepeni, što je izuzetno rijetko. Gledajući taj parametar, možemo očekivati da će nam vrijeme i ove godine ići na ruku i nadati se produžetku ljeta i sezone“, objašnjava Mitrović.
On dodaje da se, generalno, ljeto produžava na oktobar, sa svim svojim karakteristikama.
„To znači da i u oktobru možemo očekivati lijepo vrijeme, bez padavina i sa visokim temperaturama. Ne visokim kao u julu i avgustu, ali je moguće da bude veoma toplo“, istakao je Mitrović.
Posljednjih 20 godina klimu u svijetu karakterišu ekstremi. Tako je i u Crnoj Gori.
„Svaki meteorološki parametar imao je ekstremne vrijednosti, oboreni su rekordi iz perioda klimatske normale 1961-1990. godine kao što su jačine i brzina udara vjetra, dužine toplotnih talasa, količina padavina, visina sniježnog pokrivača, temperature itd... Klima 1991-2010. godine znatno je drugačija od one iz perioda važeće klimatske normale 1961-1990. godine“, kaže Luka Mitrović.
Mitrović je kazao da ovakav jul nismo imali 65 godina.
“Jul je ličio na neki proljećni ili jesenji mjesec, posebno po količini i intenzitetu padavina. U zadnjih 65 godina, koliko Zavod radi mjerenja, nijesmo imali ovakav jul. na primjer, prošle godine na Crnogorskom primorju imali smo samo jedan kišni dan, a ovoga jula bilo ih je 10 i palo je oko 100 litara na kvadratni metar. Prosječno, u julu kiša pada na primorju četiri dana. Na sjeveru, bude ih 1-12 dana sa padavinama, a ove godine bilo ih je 19” objasnio je Mitrović.