On je ocijenio da je Crna Gora dokazala da baš zbog toga zaslužuje i članstvo u NATO, i što skorije članstvo u EU, te da smo kredibilan partner međunarodnoj zajednici i da će to biti adekvatno nagrađeno
- NATO savez se nije najbolje postavio i nije iskoristio situaciju da se nagradi Crna Gora, koja je u proteklom periodu bitno napredovala i bitno konsolidovala svoj demokratski poredak. Veomo je važno i da je jasno pokazala svoju posvećenost evroatlantskom putu, iako je za to platila neku cijenu. Nažalost, danas je Alijansi prioritet konsolidacija postojećeg stanja i jačanje jedinstva saveza posebno prema politici koju vodi Rusija - dodao je hrvatski analitičar.
Prema njegovim riječima unutar NATO-a ne postoji konsenzus o proširenju i trenutno se u Alijansi, kada se priča o ovoj temi, misli na mnogo kontroverznije stvari nego što je Crna Gora, poput Gruzije i Ukrijine.
On ističe da je, bez obzira na to što Crna Gora nije dobila zasluženu nagradu za postignute reforeme, ipak u dobroj poziciji.
- Spoljna politika koju Crna Gora vodi i koja predstavlja jasnu opredijeljenost ka evroatlantskoj budućnosti daće Crnoj Gori u budućnosti sjajne rezultate. To je mnogo bolja pozicija od recimo politike koju vodi Srbija i pokušava da izbalansira na obije strane i EU i Rusija. To će prije ili poslije obzirom na razvoj procesa postati nemoguće i pokazaće da će Srbija bitno zaostati u evropeizaciji u odnosu na Crnu Goru. Crna Gora se u svim krizama ponijela kao ozbiljna država i svi predviđaju da će biti prva iduća članica Unije - poručio je Gjenero.
On je naglasio da će sa samita u Velsu Crnoj Gori biti poslata diplomatska poruka ohrabrenja za veliki napredak na putu integracija.
- Mislim da će tema proširenja biti izbjegavana, a poruka generalnog sekretara NATO da će evaluacija crnogorskih reformi biti 2015. godine je praktično izvinjenje što Crna Gora zbog situacije mora još malo pričekati - poručuje Gjenero. Ističe, da je Hrvatska lobirala da Crna Gora dobije poziv na ovom samitu i da je strateški interes Hrvatske što skoriji ulazak Crne Gore u EU. Bitno nam je da više nema granice na Debelom brijegu i da budemo ponovo zajedno u nadnacinalnoj zajednici. Tada će i pitanje Prevlake biti od drugorazrednog značaja“, istakao je Gjenero.