“Najviše sam ove godine proizveo lubenice, 45 tona i prodao sam je, odnosno izvezao u Slovačku. Jedan šleper lubenica je prodat 15 centi po kilogramu, a drugi 18 centi i zaista sam zadovoljan”, rekao je Ljekočević Pobjedi.
Ta cijena je, kako je dodao, odlična i Slovaci su zainteresovani za otkup, međutim konkurencija na tržištu je jaka, tu su Grci i Makedonci koji drže većinu tržišta, a cijene su im niske.
“Nije im lako parirati. Međutim, njima su mnogo jeftiniji uslovi za proizvodnju, počev od sjemena pa do prehrane, tako da im se isplati da prodaju lubenicu i druge proizvode po nižim cijenama”, objasnio je Ljekočević.
Poljoprivrednike iz Crne Gore proizvodnja lubenice košta oko sedam centi po kilogramu, tako da se ne isplati davati je po niskoj cijeni.
“Slovaci su prilikom izvoza, osim papira o kvalitetu, tražili da lubenice nijesu kalemljene i da im težina nije preko osam kilograma “, kazao je Ljekočević.
Prema njegovim riječima, iskustvo u poljoprivrednoj proizvodnji je dugo skoro 40 godina i bilo je tu raznih uspona i padova, ali njegova porodica živi od onoga što posije i proda.
“Proglašen sam bio 1984. godine za najboljeg mladog poljoprivrednog proizvođača u Podgorici. Roditelji su mi se nekada bavili stočarstvom i ja danas, da bih sačuvao tradiciju, imam desetak ovaca i tri krave i to mi je sporedno zanimanje, a glavni posao mi je povrće”, naveo je Ljekočević.
Imanje oko 40 hiljada kvadratnih metara daje mu, kako kaže, mogućnost da zasadi razno povrće, što čini svake godine.
Ljekočević, kako kaže, nema plasteničku proizvodnju, navikao je otvoreno proizvoditi.
On je komentarišući subvencije, koje daje resorno Ministarstvo, kazao da su svakako dobar potez, koji samo može pomoći poljoprivrednicima.
“Dobio sam subvencije od Ministarstva i mogu reći da su mi one značile jer su tačno izmirile polovinu sredstava koje sam uložio. Mislim da je to jako značajno za nas, jer to je dobrodošla pomoć za bilo kojeg proizvođača u Crnoj Gori”, poručio je Ljekočević.