- Crna Gora se od država kandidata smatra „sljedećom u redu“ za pristupanje EU, uprkos ozbiljnim problemima u vezi sa vladavinom prava koji muče tu zemlju. Kao jedne od najistaknutijih političkih lidera u Evropi, dužnost je kancelarke Angele Merkel da iskoristi priliku i na Samitu zemalja zapadnog Balkana insistira da Crna Gora prvo „počisti svoju kuću i dovede je u red“ prije nego što joj bude dozvoljeno da nastavi proces pridruživanja EU – rečeno je iz CEAC-a.
U pismu njemačkoj kancelarki navodi se da je CEAC nezadovoljan „jer im je Vlada Crne Gore nezakonito oduzela veoma važnu investiciju“.
- Vlada Crne Gore je sistematski, u više navrata, prekršila acquis communautaire EU. Pored toga, nedavnom prodajom podgoričkog KAP-a, Vlada je prekršila sopstvene zakone i, pored nedobijanja odobrenja od velikih povjerilaca KAP-a , tu firmu prodala. Ove zloupotrebe su nedavno postaje jasnije kada je Okružni sud u Nikoziji, na Kipru, naredio zabranu prodaje imovine Kombinata. Uprkos toj zabrani, koja je obavezujuća međunarodnim ugovorom, Vlada Crne Gore je nije poštovala – zaključuje se u otvorenom pismu CEAC-a.
Inače, CEAC do 8. jula prošle godine, kada je Privredni sud na zahtjev Ministarstva finansija pokrenuo stečajni postupak, upravljao KAP-om. Najveći dio dosadašnjih prigovora CEAC-a vezanih za stečajni postupak u KAP-u, pred domaćim pravosuđem, do sada, su uglavnom odbijani. Na osnovu tužbe CEAC-a, sud na Kipru je zabranio prodaju KAP-a, zbog čega je stečajni upravnik Veselin Perišić prihvatio zahtjev Uniproma da se uplata novca odloži za dva mjeseca, a nakon toga je ova firma preuzela upravu KAP-a na osnovu ugovora što je ranije radio državni Montenegro bonus.
Foto: novosti.rs