U saopštenju dostavljenom Portalu Analitika iz ove podgorička NVO, koja je članica Koalicije za REKOM, upozorava se da „poslije 23 godine od početka rata u bivšoj Jugoslaviji nepostojanje tijela još 13.000 ratnih žrtava nedvosmisleno ukazuje da je to direktna posljedica negativnh vladinih politika prema stvaranju javnog sjećanja na mrtve“.
- „Posmrtni ostaci su presudni fizički simbol sjećanja na žrtve“, kaže kanadski istoričar Maks Bergholc. Samo stvarno fizičko prisustvo tijela daje moć živima da zahtjevaju sjećanje na mrtve. Kada nema tijela, nema sahrane, nema vjerskih obreda na grobljima, niti grobova. Kada nema grobova nema javnog pamćenja na mrtve, sve ostaje u okviru porodičnog sjećanja – stoji u tom saopštenju.
Takođe se podsjeća da u BiH već više od 20 godine nije poznata sudbina 9.643 ljudi, na Kosovu njih 1.711, a u Hrvatskoj najmanje 1.600 osoba.
- Koalicija za REKOM je duboko posvećena izgradnji javne kulture sjećanja na žrtve koja uključuje otkrivanje posmrtnih ostataka žrtava i pravo porodica da svoje mrtve dostojanstveno sahrane – zaključuje se u saopštenju.