Cijena barela nafte na londonskom tržištu porasla je 28 centi u odnosu na četvrtak i iznosila je 102,74 USD. U istom iznosu je porasla i cijena nafte na američkom tržištu, gdje se barelom trgovalo po 95,02 USD, prenosi SEEbiz.
Vlada u Kijevu objavila je u petak da su ruski vojnici ušli na ukrajinsku teritoriju kako bi pomogli proruskim pobunjenicima. Na taj način se intenzivira separatistički rat i pojačava nervoza među saveznicima Kijeva na zapadu, kao i strah od eventualnih novih sankcija koje bi mogle ciljati na ruski energetski sektor.
Rusija je najveći evropski dobavljač nafte, uglja i prirodnog gasa i podmiruje oko trećinu evropske potražnje za tim energentima, pokazuju podaci Eurostata. Vlada u Moskvi godišnje prodajom energenata prikupi oko 250 milijardi USD, što je oko dvije trećine njenih ukupnih prihoda.
Analitičari procjenjuju da Rusija uprkos krizi neće obustaviti izvoz nafte.
“Vrlo je malo vjerovatno da će Rusija obustaviti isporuku nafte u slučaju da joj budu nametnute dalje sankcije. Umjesto toga bi se mogla dodatno smanjiti ionako prigušena potražnja za naftom”, upozorili su analitičari Commerzbanka.
Upravo je smanjena potražnja u uslovima pojačane proizvodnje pritisla cijene nafte u posljednje vrijeme. Tako je izvoz iz zapadnoafričkih zemalja u Aziju u avgustu bio blizu rekordnog nivoa, pokazalo je istraživanje Rojtersa, dok su tržišta koja nabavljaju naftu iz Sjevernog mora takođe bila dobro snabdjevena.
Porasla je i proizvodnja u OrganizacijI zemalja-izvoznica nafte (OPEC), uprkos nastavljenim sukobima u Iraku, Libiji i Ukrajini.
Odvojeno je OPEC na internet stranama objavio da je cijena barela njegove nafte u četvrtak iznosila 99,97 USD, što znači da je ostala skoro nepromijenjena u odnosu na srijedu.