Visoki policijski funkcioner Slavoljub Šćekić brutalno je likvidiran 30. avgusta 2005. godine, nepun sat iza ponoći, na kućnom pragu, u podgoričkom naselju Tološi. Ubice su inspektoru u leđa ispalile 20 metaka, Šćekića je pogodilo 19.
Samo pola godine kasnije policija i tužilaštvo pohapsili su osumnjičene i saopštili da je slučaj potpuno rasvijetljen.Danas je devet godina od zločina, optuženi još nijesu pravosnažno osuđeni. Četvrto suđenje u ovom predmetu zakazano je za 12. septembar u Apelacionom sudu. Tri presude su pale. Sve su bile osuđujuće, a okrivljeni su osuđeni na maksimalne zatvorske kazne. Prve dvije oborio je Apelacioni sud, a posljednju, koja je prošla kontrolu Apelacionog, u maju je ukinuo Vrhovni sud, zbog brojnih nezakonitosti u postupanju nižestepenih sudova.
Optuženi će se tako i četvrti put naći u sudnici, a na optuženičku klupu moraće i jedan od okrivljenih u ovom predmetu koji je u međuvremenu i “odležao” kaznu. Njemu je suđeno i presuđeno za “bombaške napade” na gradilište hotela “Splendid” koji su prethodili zločinu.
Optužnicom je prvo bilo obuhvaćeno devet osoba, ali je ona vremenom svedena na četvoricu i petog za “bombaške napade”.
U ovom predmetu, prvi put u crnogorskom pravosuđu, upotrijebljen je i institut zaštićenog svjedoka. Njegov iskaz - iako je on u međuvremenu izgubio status zaštićenog svjedoka i nestao iz Crne Gore - jedan je od temelja svih presuda. Sudeći prema stavu Vrhovnog suda u četvrtom procesu svjedočenje Zorana Vlaovića neće moći da se koristi. Iako se radilo o osobi koja je u više navrata osuđivana za teška krivična djela sud je prihvatio izjavu, a njen rezime je bio da mu se u zatvoru u Spužu, u trenutku slabosti, povjerio jedan od optuženih i detaljno mu ispričao i opisao kako i zašto su ubili Slavoljuba Šćekića?! Vlaović je to ispričao istražiteljima i zauzvrat je dobio slobodu i ušao u istoriju kao prvi crnogorski zaštićeni svjedok.Biće neupotrebljivo i svjedočenje suvlasnika “Splendida” Žarka Radulovića koji je tokom istrage ispričao da iza “bombaških” napada na hotel, stoje Budvanin Saša Boreta i Barani Ljubo Bigović i Alan Kožar koji su na taj način pokušali da “reketiraju” investitore. Radulović je kasnije te iskaze povukao, ali ne i sud koji je na njima, takođe, temeljio presude. Vrhovni sud je i taj potez nižih sudova ocijenio nezakonitim.
Porodica Slavoljuba Šćekića nakon odluke Vrhovnog suda podnijela je krivičnu prijavu protiv tužioca u ovom predmetu i svih postupajućih sudija Višeg i Apelacionog suda. O toj prijavi još nije odlučeno.
Za ubistvo Slavoljuba Šćekića optuženi su Budvanin Saša Boreta, Baranin Ljubo Bigović, Beranac Milan Šćekić Čila i Podgoričanin Ljubo Vujadinović. Sve vrijeme suđenja oni negiraju da su učestvovali u ovom zločinu.
Prema oborenim presudama, Boreta i Bigović organizovali su ubistvo Šćekića nakon što je on došao do dokaza da iza “bombaških” napada na gradilište hotela “Splendid” u Bečićima stoje njih dvojica. Optužnica Boretu tereti da je pokušao da reketira investitore hotela, odnosno da im za dva i po miliona eura proda kuću i dvorište svog rođaka uz imanje hotela.
Kada su investitori odbili Boretinu ponudu uslijedili su “bombaški” napadi. U ljeto 2005. godine tri puta su na gradilište “Splendida” postavljane snažne eksplozivne naprave. Baranin Alan Kožar je osuđen na šest godina i 10 mjeseci zatvora zbog tih napada.
Porodica Šćekić je uvjerena u krivicu optuženih, s tim što smatraju da se na optuženičkoj klupi morao naći još jedan Beranac, ali i, kako tvrde dvojica službenika ANB, koji su navodno bili uključeni u organizaciju zločina. Šćekići tvrde da znaju i ko je nalogodavac ubistva, odnosno, da to nijesu Boreta i Bigović, već jedna “izuzetno moćna osoba u Crnoj Gori”, po čijem nalogu su ova dvojica, kako vjeruju Šćekići, organizovali brutalnu likvidaciju.
Nemoć institucija da efikasno i do kraja dovedu istragu, da optužnicu utemelje na pravim dokazima i validnim iskazima svjedoka i da na temelju svega toga u razumnom vremenu donesu neupitnu presudu i u ovom predmetu dovela je do toga da i kada jednog dana odluka sudova bude pravosnažna za javnost će biti neprihvatljiva. Kakva god da bude.
K. M. K.