Abiznis

Izvoz hrane iz Crne Gore veći za 54,4 odsto

hranaok
U
prvih sedam mjeseci 2014. godine, u odnosu na isti period prošle godine, izvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda veći je za 54,4 odsto ili 16,5 miliona eura, dok je uvoz veći za 3,4 odsto ili za 8,9 miliona eura, saopšteno je Portalu Analitika iz Ministarstva poljoprivrede.

Izvoz hrane iz Crne Gore veći za 54,4 odsto
Portal AnalitikaIzvor

Značajno je povećano učešće poljoprivrednih proizvoda u ukupnoj spoljno-trgovinskoj razmjeni, a posebno na strani izvoza, gdje u ukupnom izvozu poljoprivredni proizvodi učestvuju sa 26,6 odsto. Povećana je i pokrivenost uvoza izvozom. Naime, u prethodne četiri godine pokrivenost uvoza izvozom bila je ispod 12 odsto, dok je u prvih sedam mjeseci 2014. godine iznosila 17,3 odsto (što znači da je ostvaren rast od 5,7 odsto). Ukupna razmjena poljoprivrednih proizvoda veća je za 8,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Glavni partneri, kako u uvozu, tako i u izvozu, i dalje su zemlje CEFTA i EU.

IZVOZ: Ukupna vrijednost izvoza za prvih sedam mjeseci 2014. godine iznosi 46,7 miliona eura i približno je jednaka izvozu za prvih devet mjeseci prošle godine. Vrijednost izvoza u julu iznosila je 12,9 miliona eura. Ostvaren je značajniji rast izvoza vina (21,6 odsto), prerađevina od mesa (21,0 odsto) i piva (3, 6 odsto), dok je, u odnosu na isti period prošle godine, ostvaren pad izvoza voća i povrća, prije svega paradajza i krompira (dva miliona eura ili 46,7 odsto), duvana i prerađevina od duvana (1,3 miliona eura ili 34 odsto) i ostalih alkoholnih pića (0,3 miliona eura ili 48,0 odsto).

UVOZ: Među proizvodima koji se uvoze i dalje dominiraju svježe svinjsko meso, gazirana bezalkoholna pića, trajno mlijeko i mliječni proizvodi, proizvodi na bazi žitarica (tostovi, čajna peciva i dr.), proizvodi mlinske industrije i tzv. razni proizvodi za ishranu. /U strukturi proizvoda kod kojih je došlo do smanjenja, odnosno povećanja, uvoza u poređenju sa prethodnim godinama, uočljiv je pad uvoza živih životinja, mlijeka i mliječnih proizvoda, gaziranih bezalkoholnih pića i proizvoda od duvana. Na rast uvoza u prvih sedam mjeseci 2014. godine u odnosu na isti period prošle godine, uticao je rast uvoza svježeg svinjskog i pilećeg mesa, čija je proizvodnja u Crnoj Gori nedovoljna da zadovolji potrebe domaćeg tržišta i posebno mesne industrije koja je posljednjih godina u ekspanziji. Svježe svinjsko meso najvećim dijelom uvozi se kao sirovina za potrebe prerađivačkog sektora koji, istovremeno, bilježi značajan rast izvoza. Takođe, značajno je porastao uvoza živog drveća, vina, piva i tzv. raznih proizvoda za ishranu gdje spadaju razni sosovi, sladoledi, koncentrati za upotrebu u domaćinstvima itd, i voće i povrće. Kod voća povećanje se najvećim dijelom odnosi na agrume i banane, a kod povrća na paradajz, krompir, paprika, navodi se u saopštenju.

Portal Analitika