Mislili ste da za jedan dolar ne može da se kupi ništa? Niste u pravu. Britanski izdavač turističkih knjiga “Lonli plenet” je sproveo anketu među svojim čitaocima, pitajući ih šta kod njih u susjedstvu mogu da kupe za dolar.
Ako se ikad nađete u Egiptu, za dolar možete da pojedete tanjir košarija. To je jelo napravljeno od špageta, pirinča, sočiva i prženog luka. U Indiji možete da pojedete pirinča koliko vam duša poželi, bez ograničenja.
U Austriji nećete moći da kupite količinu kao u prethodno navedenim zemljama, ali, moći ćete da uzmete popularnu kiflu “Kornspitc”. U Sjedinjenim Američkim Državama nema puno toga da se kupi za dolar, ali ćete vašeg četvoročkaša moći da parkirate bezbjedno.
Vijentam je tropska zemlja i potrebno je da imate zaštitu za glavu, a njihov prepozantljiv šešir od bambusa staje 1 dolar. To nije sve. U ovoj zemlji tri para sandala i pet pakovanja supe košta po jedan dolar.
U Nepalu za ove pare možete da kupita 10 knedli i 250 mililitara koka-kole. Dok u Italiji za jedan dolar možete da popijete flašu jeftinog vina, dok jedete kilogram špageta za iste pare. A ako vas poslije lošeg alkohola zaboli glava, jedna tableta brufena po istoj cijeni riješiće vam problem.
Na Atlantskom okeanu, u Portugaliji, dok gledate u prelijepu prirodu, možete popiti espreso za dolar. Na Filipinima je pravi raj za one koje vole masažu. Za samo jedan dolar dobijate masažu stopala u trajanju od 45 minuta. Ovo je do sad možda i najbolja ponuda od svih navedenih zemalja.
Arapsko jelo šavarma u bogatim Ujedinjenim Arapskim Emiratima košta dolar. To je nešto nalik grčkom girosu i turskom kebabu, a u njega se stavljaju razni lokalni začini.
U glavnom gradu Kolumbije, Bogoti, kafa i dva biskvita koštaju dolar. U Velikoj Britaniji je malo širi izbor robe za kupovinu. Dvije cigarete, tri četvrtine mlijeka, pola litre dizel goriva i novine su po dolar.
U Južnoj Koreji čak možete da putujete gradskim prevozom. Metro karta košta dolar, a ako želite da se maskirate, tu je i kostim za glavu za iste pare. U Mađarskoj možete da parkirate automobil u centru grada na pola sata, da pročitate lokalne novine, prezalogajite četiri jabuke ili se počastite burgerom u Mekdonaldsu.
Kod naših susjeda Hrvata imate mogućnost, pogotovo ako idete na primorje, da se rashladite kuglom sladoleda. Kraljevina Danska ima takođe raznovrsan izbor za samo jedan dolar. Litar mlijeka, čokoladica, krastavac i jedna razglednica za lokalno slanje koštaju po dolar.
Ako se nađete u Srednjoj Americi, konkretno u Kostariki, ješćete zdravo za male pare. Lubenica, papaja i ananas staju po jedan dolar, a ukoliko niste ljubitelj voća za isti novac možete uživati u šoljici kafe. Postoji dosta država na svijetu koje su podijeljene na dva dijela, na bogati i siromašni. Tako je i na Kanarskim ostrvima. Ako ste na sjeveru, možete da popijete kafu, dok na jugu možete za dolar da uzmete samo pola šoljice.
U Gradu svjetlosti, Parizu, oko 40 odsto kafe u “Starbaksu” možete da uzmete za dolar. Na stjenovitim Farskim Ostrvima su cijene za naše uslove paprene, tako da možete da žvaćete žvakaću gumu za dolar. Ako imate sreće, naletjećete u marketu na jabuke, a možete da kupite čak dvije.
U dalekoj Australiji možete da okušate sreću za dolar.
telegraf.rs