Crna Gora je, sredinom ove godine tražila mišljenje od Evropske komisije vezano za početak pregovora Sporazuma o slobodnoj trgovini sa Argentinom, a na inicijativu Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja Crne Gore, saznaje Portal Analitika.
Sporazum o slobodnoj trgovini sa Argentinom bi predvidio ne samo potpunu liberalizaciju trgovine bez carina, već bi i širom otvorio vrata za velike investicije te južnoameričke države u crnogorsku poljoprivredu.
U Argentini živi respektabilna crnogorska nacionalna zajednica, a ta zemlja poznata je u svijetu kao poljoprivredna sila, naročito u oblasti živinarske i prerađivačke industrije.
S tim u vezi, zvanično je proslijeđen dopis Komisiji, posredstvom Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija.
Evropska unija ima ugovore o slobodnoj trgovini sa Singapurom, Kolumbijom, Peruom, zemljama Centralne Amerike i sa Ukrajinom, dok su u toku pregovori sa Tajlandom, Japanom, Kanadaom i SAD.
EK, godinama nazad, traži od Crne Gore da dosljedno primjenjuje CEFTA sporazum iz 2006. godine sa još osam zemalja (Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Makedonija, Moldavija, Srbija, Rumunija, Srbija i UNMIK/Kosovo kao carinska teritorija u skladu sa Rezolucijom SB OUN br.1244).
EK je tražila da Crna Gora u svim sporazumima mora imati otkaznu klauzulu, kao i da najkasnije danom pristupanja EU mora da otkaže sve sporazume FTA, nakon čega bi otpočela da implementira trgovinske sporazume koje je EU zaključila sa trećim zemljama.
Međutim, za određene sporazume potrebno je da Savjet za stabilizaciju i pridruživanje ovlasti EK da pokrene inicijativu za izmjene sporazuma zbog pristupanja Crne Gore EU, kao što je to bio slučaj sa CEFTA-om i pristupanje Hrvatske EU.
Ostaje da se vidi da li će Evropska komisija prihvatiti ovaj crnogorski Sporazum o slobodnoj trgovini sa Argentinom. Sa površinom od 2.766.890 kilometara kvadratnih, Argentina je osma po veličini država svijeta i druga najveća u Južnoj Americi, poslije Brazila. Privreda Argentine oslanja se na bogate prirodne resurse, izvozno orijentiranu poljoprivredu i raznoliku prerađivačku industriju.
P. ZEČEVIĆ