Vlada Crne Gore zatražila je od resornih ministarstva ekonomije, zdravstva i finansija da pismeno objasne zbog čega su suprotno Planu reorganizacije, povećali broj radnika za 385 u okviru svojih službi.
“Zadužuju se ministri resornih ministarstava, finansija, ekonomije, zdravstva, održivog razvoja i turizma, vanjskih poslova i evropskih integracija i pravde, a u čijim sektorima je došlo do povećanja broja zaposlenih u periodu od usvajanja Plana unutrašnje reorganizacije javnog sektora, da pripreme i Vladi do 15. septembra 2014. godine dostave informaciju o razlozima zbog kojih je došlo do povećanja broja zaposlenih u njihovim sektorima, kao i predlog za smanjenje broja zaposlenih sa analizom mogućnosti objedinjavanja organa, odnosno institucija u svom sektoru, tražila je Vlada.
Na tapetu se posebno nalazi Ministarstvo ekonomije, koje je za godinu dana, u okviru svojih službi, povećalo broj radnika za 235, Ministarstvo zdravlja za 91, a Ministarstvo finansija za 59, što je suprotno proklamovanom cilju o smanjenju broja radnika.
Vlada je 18. jula 2013. godine usvojila Plan unutrašnje reorganizacije javnog sektora, i isti je u novembru 2013. godine dostaljen Evropskoj komisiji na upoznavanje. Tada se tvrdilo da je osnovni cilj implementacije Plana stvaranje efikasne, ekonomične i efektivne javne uprave, koja počiva na najboljim međunarodnim standardima i praksama, a da je podcilj smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru i jačanja kvaliteta usluga.
Zaključno sa junom 2014. godine u javnim zdravstvenim ustanovoma je zaposleno 7778 lica. Kako je u maju 2013.godine, shodno podacima iz Plana, u javnim zdravstvenim ustanovama bilo ukupno zaposlenih 7684 lica, proizilazi da je zaključno sa junom 2014.godine došlo do povećanja broja zaposlenih za 94 lica. Od ranije je poznato da najviši viškovi državnih službenika se nalaze u opštinama. Najbolje rezultate je pokazao MUP koji je smanjio broj radnika za 109.
Prema podacima iz Vlade, najveći broj jedinica lokalnih samouprava preduzelo je određene aktivnosti na planu izvršavanja obaveza koje proizilaze iz Plana unutrašnje reorganizacije javnog sektora,
Prema Planu reoorganizacije, opštine do kraja godine trebaju optimizovati broj radnika i otpustiti višak zaposlenih prema sopstvenim sistematizacijama. Pet jedinica lokalnih samouprava (Kolašin, Plav, Rožaje, Ulcinj i Žabljak), po ovom pitanju, nije dostavilo informacije o statusu izvršavanja obaveza.
P.ZEČEVIĆ