Generalni direktor Direktorata za energetiku u Ministarstvu ekonomije, Miodrag Čanović, kazao je na centralnom okruglom stolu u okviru javne rasprave, koja će trajati do ponedjeljka, da će donošenje novog zakona doprinijeti daljem usklađivanju crnogorskog sa zakonodavstvom EU.
Nacrtom zakona se, kako je objašnjeno, definišu energetske djelatnosti i uređuju uslovi i način njihovog obavljanja, u cilju kvalitetnog i sigurnog snabdijevanja krajnjih kupaca energijom. Zakonom se udefinišu i javne usluge i druge djelatnosti u oblasti energetike od interesa za Crnu Goru, način organizovanja, upravljanja i funkcionisanja tržišta električne energije i gasa, kao i energetska efikasnost u sektoru proizvodnje, prenosa i distribucije.
Čanović je objasnio da se Nacrtom uvode nove energetske djelatnosti, kao što su proizvodnja, transport i skladištenje biogoriva i biotečnosti, kao i trgovanje njima.
“Poglavlje o energetskoj politici i planiranju energetskog razvoja dopunjeno je sadržajem lokalnog energetskog plana, koji treba da donese lokalna samouprava na period od deset godina”, precizirao je Čanović.
U poglavlju obnovljivi izvori energije, kogeneracija i podsticajne mjere utvrđuje se obaveza Vlade da donosi nacionalni akcioni plan korišćenja energije iz obnovljivih izvora, za period do deset godina.
Poglavlje Regulatorna agencija za energetiku (RAE) sadrži, kako je naveo, odredbe kojima se jača uloga i nezavisnost regulatornog tijela.
"U poglavlju o cijenama, tarifama i naknadama definisan je način utvrđivanja regulisanih cijena za korišćenje prenosnih i distributivnih sistema električne energije ili gasom, koje primjenjuje snabdijevač koji obavlja poslove javnog snadbjevača, tarifa za skadištenje gasa", rekao je Čanović.
Kada je riječ o neovlašćenom korišćenju energije definisane su mjere za otkrivanje, dokazivanje i sprečavanje neovlašćenog korišćenja elektične energije.
Konsultant na izradi novog zakona o energetici, Marko Senčar, kazao je da se prilikom rada vodilo računa o balansu između interesa različitih strana, kao i da su svi modeli prilagođeni situaciji u Crnoj Gori.
“Bitan dio zakona se odnosi na RAE, jer su regulatori stručne ustanove zbog čega im se daje nezavisnost u svim zemljama. To je u ovom zakonu ispoštovano, jer su iskustva iz zemalja EU, još iz perioda prije faze u kojoj smo sada, pokazala da su najteže situacije bile u državama u kojima regulatori nijesu bili dovoljno snažni i nezavisni”, objasnio je Senčar.
Na pitanje ko će da zaštiti potrošača, odnosno zašto krajnji korisnik plaća gubitke na mreži, Senčar je odgovorio da su tehnički gubici dio normalnog pogona svakog sistema.
Čanović je objasnio da regulator određuje cijene i to na osnovu troškova.
“Tu su ukjučeni svi troškovi. Tehnički gubici zavise od mreže. Naši su devet odsto zbog toga što nijesmo ulagali u mrežu posljednjih 30 godina, ne samo mi nego i region. Bavili smo se drugim problemima, kao šti je bila neriješena politička situacija”, podsjetio je Čanović.
Predstavnik Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), Ines Mrdović, pitala je zašto bi krajnje kupce interesovali ogromni gubici Elektroprivrede (EPCG), koja ne ulaže u distributivnu mrežu i koja je na kraju prošle godine u poslovnim bankama imala je 130 miliona EUR.
Ona je tražila obješnjenje za brisanje odredbe kojom je omogućeno da se članovi Odbora RAE mogu smijeniti ukoliko se u parlamentu ne usvoji izvještaj o stanju u energetskom sektoru.
Predstavnik Energetske zajednice, Milka Mumović, smatra da je suština u tome da je regulator vrhunski stručni organ u bilo kojoj zemlji.
“Tražili smo da se briše stavka prema kojoj se Odbor može smijeniti, ako se ne usvoji izvještaj regulatora. Izvještaj može da se ne usvoji iz milion razloga, onda je trebalo da se precizira šta je regulator trebalo da uradi, a nije”, navela je Mumović.
Ona je dodala da se novim zakonom u područje koje je bilo državno uvodi tržište, u cilju bolje zaštite interesi svih - proizvođača, operatora prenosnih sistema i krajnjih kupaca.
Javna rasprava o tom Nacrtu zakona traje do ponedjeljka do kada se mogu slati komentari i sugestije i u pisanoj formi Ministarstvu ekonomije.
Važeći Zakon o energetici je donesen 2010. godine, kada nije postojala obaveza potpune usklađenosti crnogorskih propisa sa relevantnim direktivama EU iz oblasti energetike.
U pripremi Nacrta zakona o energetici učestvovali su konsultant Marko Senčar i predstavnici Ministarstva ekonomije, RAE, Elektroprivrede, Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES) i Crnogorskog operatora tržišta električne energije.
Mina business