Proces žaljenja za izgubljenom voljenom osobom može izazvati neravnotežu u lučenju hormona koja se negativno odražava na broj imuno-ćelija, tvrde naučnici sa Univerziteta u Birmingemu.
Oni su nedavno sproveli istraživanje koje je obuhvatilo sto pacijenata, od kojih je polovina bila starija od 65 godina, dok su ostali bili u starosnoj grupi od 18 do 45 godina, prenosi Dejli telegraf.
U svakoj grupi polovina ispitanika je nedavno izgubila voljenu osobu, bilo da je u pitanju smrtni slučaj ili kraj duge i intenzivne ljubavi. Druga polovina grupe i dalje je bila u srećnoj vezi. Disbalans ključnih hormona javljao se samo kod onih pacijenata koji su žalili za izgubljenim partnerom.
To je posebno bilo uočljivo u grupi starijih ljudi, dok su oni mlađi imali nešto jači imuno-sistem.
“Vjerujem da je ovo istraživanje dalo djelimičan odgovor na pitanje zašto stariji ljudi umiru ubrzo nakon smrti njihovog partnera, koji im je bio glavna podrška u životu”, tvrdi dr Ana Filips. “Oni ne umiru zaista od slomljenog srca, već od posrednog efekta koji tako stresna situacija ima na njihove imunološke funkcije.”
Dr Filips dodaje da svi efekti koje gubitak voljene osobe može imati na nas još uvijek nisu u cjelosti ispitani.
“Znamo da utiču na imuno-sistem, između ostalog. Ali još uvijek nije istražena cjelokupna uloga koju imaju hormone lučeni u toj stresnoj situaciji. Nadamo se da je ova naša studija samo jedan korak ka razumijevanju ove složene situacije”, izjavila je ona.
Rezultati sprovedene studije objavljeni su u stručnom časopisu “Immunity and Ageing” uz preporuku da bi starijim osobama u ovako stresnim situacijama mogla da pomogne hormonska terapija uz savjetovanje stručnog lica.
b92