Abiznis

KRIVOKAPIĆ: Uplatom dijela kupoprodajne cijene se samo produžava agonija zaposlenih u KAP-u

1209radekrivokapicok
U
plata četiri miliona eura od strane Uniproma  je dovoljna da zaposleni u KAP-u dobiju dio novca iz potraživanja, odnosno nesporna potraživanja (neisplaćene zarade, neiskorišćene godišnje odmore, neisplaćene povrede na radu, zimnice...). Ova potraživanja iznose skoro četiri miliona, dok se za drugi dio potraživanja od 4,2 miliona za stambeni fond mora sačekati kraj sudskog procesa. Do tada se nadamo da će potencijalni kupac uplatiti ostatak novca. S obzirom da je obaveza sindikata da vodi računa o interesu zaposlenih, mi ovom uplatom zadovoljavamo interes kako radnika koji su napustili KAP, tako i zaposlenih koji su ostali da rade, dok ostali povjerioci treba da se bore i traže kroz institucije sistema svoja potraživanja, izjavio je Portalu Analitika predsjednik Sindikata aluminijuma Rade Krivokapić.

KRIVOKAPIĆ: Uplatom dijela kupoprodajne cijene se samo produžava agonija zaposlenih u KAP-u
Portal AnalitikaIzvor

On je istakao da zaposleni u KAP-u rade već 15 mjeseci bez odmora u vrlo teškim uslovima, sa značajno umanjenim zaradama.

-Mnogo je manji broj izvršilaca, što iziskuje duplo veći napor imajući u vidu da rade na više radnih mjesta. Problem je i što upražnjena mjesta pokrivaju bivši zaposleni tj. penzioneri i samim tim aktivne radnike dovode u nepovoljniji položaj. Uplatom dijela kupoprodajne cijene za KAP samo se produžava agonija zaposlenih. S obzirom da zaposlenima 1. novembra ističe zaštita u vidu socijalnog programa koji je Vlada Crne Gore opredijelila za radnike KAP-a, biće im teško da nakon 1. novembra odluče da li da ostanu u kompaniji ili odu. Ko ostane snosi rizik da ako dođe do gašenja kompanije, ili potencijalni kupac ne izmiri kupovinu u cjelosti, ostane bez socijalnog programa.  S druge strane,  ukoliko zaposleni ode prije 1.novembra, a potencijalni kupac uloži u fabriku tridesetak miliona i vrati joj stari sjaj, pokajaće se što je otišao iz uspješne kompanije. Tako da je velika dilema pred 430 zaposlenih, koji se trenutno nalaze u fabrici. Ono u šta smo sigurni je da je jedini izlaz za kompaniju velika ulaganja, povećanje kapaciteta i proizvodnja finalnih proizvoda. To je jedini recept za uspješnu kompaniju, koja može donijeti dobra zaposlenima i državi- poručio je Krivokapić.

Podsjetio je da su nakon uvođenja stečaja zaposleni izgubili sva prava po osnovu radnog odnosa, uključujući i rješenja o stalnom zaposlenju.

-Što se tiče prava zaposlenih u vrijeme CEAK-a mogu se uporediti sa vremenom samoupravljanja, dok sa potencijalnim novim vlasnikom već u startu liči na kapitalizam. Najveća mana ruskog CEAK-a bila je što nijesu ulagali u fabriku, već su samo raubovana postrojenja i kadar, a na kraju su ugasila veliki broj pogona- rekao je Krivokapić, napominjući da je potencijalni vlasnik od stečajne uprave tražio da obezbijedi uslove koji pripadaju svakom kupcu- da se skine teret sa imovine, uz završetak sudkih sporova u zemlji i inostranstvu.

-To može dugo da traje, tako da u ovom trenutku niko ne može dati jasan i precizan odgovor kada može doći do uplate preostale sume novca. Ono što trenutno interesuje zaposlene je hoće li potencijalni kupac odmah uložiti u fabriku i povećati kapacitete, jer ukoliko to ne uradi, poslije 1. novembra se može desiti da niko ne ostane da radi u KAP-u- podvukao je Krivokapić.

Na pitanje u kakvim je odnosima sa vlasnikom Uniproma Veselinom Pejovićem, Krivokapić je odgovorio "No comment".

Portal Analitika